PARTNER PORTALU
  • BGK

Pielęgniarki kontra dyrekcja. Spór o pensje w Toruniu

  • PAP    17 kwietnia 2012 - 15:12
Pielęgniarki kontra dyrekcja. Spór o pensje w Toruniu

Pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu domagają się podwyżek pensji zasadniczej o 300 zł brutto oraz możliwości wyboru formy zatrudnienia.
Jak informuje Ewa Jędzura, szefowa Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu, 13 kwietnia pielęgniarki podpisały protokół rozbieżności w ramach sporu zbiorowego z dyrekcją.

- Spór zbiorowy dotyczy wzrostu pensji zasadniczej pielęgniarek i położnych o 300 zł brutto oraz swobody wyboru formy zatrudnienia dla tych pielęgniarek i położnych, które mają umowy na czas określony - mówi Ewa Jędzura.

Wskazuje, że sprawa formy zatrudnienia dotyczy pielęgniarek, które pracują w lecznicy 15, 20 lat i dłużej. Przypomina, że we wrześniu 2011 r. po rozmowach, w których mediatorem był wicemarszałek Edward Hartwich, pielęgniarki doszły do porozumienia z dyrekcją, że nie będą zmuszane do przejścia na umowy cywilnoprawne.

- Tak było do lutego 2012 r., kiedy dyrektor postanowił, że jedyną formą przedłużenia umowy o zatrudnieniu są kontrakty. Rozpoczęły się ponowne rozmowy, jednak nie przyniosły żadnego rozstrzygnięcia - informuje szefowa pielęgniarskiego związku w toruńskim szpitalu. - Stąd wejście w spór zbiorowy i podpisanie protokołu rozbieżności. Kolejnym etapem jest wybór mediatora.

Strona związkowa zaproponowała osobę publiczną, posła Zbigniewa Girzyńskiego. Dotychczas dyrektor szpitala nie odniósł się jednak do tej kandydatury.

We wtorek (17 kwietnia) pielęgniarki powiadomiły dyrekcję o zamiarze oflagowania lecznicy.

Sławomir Badurek, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu potwierdza, że Andrzej Wiśnicki, dyrektor placówki jest zwolennikiem kontraktów.

- Stwierdził jednak, że ewentualne dalsze zatrudnienie pielęgniarki na umowie o pracę jest kwestią indywidualną i jest możliwe po rozmowie z zainteresowaną osobą oraz zasięgnięciu opinii przełożonej pielęgniarek oraz właściwego ordynatora - informuje portal rynekzdrowia.pl Sławomir Badurek. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.