PARTNER PORTALU
  • BGK

Pielęgniarki nie boją się wypisywania recept

  • PAP/JL    30 grudnia 2015 - 10:06
Pielęgniarki nie boją się wypisywania recept

Pielęgniarki i położne nie boją się wypisywania recept. Fot. Pixabay.com

Pielęgniarki i położne nie boją się wypisywania recept – zapewnia prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk.
Podkreśla, że będą one ordynowały leki, jeśli będą miały zapewnione odpowiednie warunki i otrzymają dodatkowe wynagrodzenie.

Zgodnie w nowymi przepisami pielęgniarki i położne od 2016 r. mogą wystawiać recepty i kierować pacjentów na badania diagnostyczne. Z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce zatrudnionych jest 247 tys. pielęgniarek i położnych.

Warunkiem ordynowania leków jest ukończenie specjalistycznego kursu, do którego jednak będą mogły przystąpić tylko absolwentki studiów drugiego stopnia (których obecnie jest 25,7 tys.) oraz pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty (tych jest 37,3 tys.).

Grażyna Rogala-Pawelczyk zwróciła uwagę, że resort zdrowia nie zorganizował tych kursów w terminie umożliwiającym pielęgniarkom ordynowanie leków już od 1 stycznia. O opóźnienia w szkoleniach pytał ministerstwo również Rzecznik Praw Obywatelskich.

– Jeżeli ordynowanie leków miałoby się zaczynać w styczniu, to szkolenia należało przeprowadzać już w połowie 2015 r. – ocenia Rogala-Pawelczyk.

Jej zdaniem późne zatwierdzenie programu kursów, konieczność przeprowadzenia przetargów i czas potrzebny na odbycie szkolenia sprawią, że pielęgniarki i położne zaczną ordynować leki najwcześniej od połowy marca.

Pod koniec grudnia resort zdrowia informował, że szkolenia prowadzi już kilka uniwersytetów medycznych i do końca roku 100 pielęgniarek ukończy kurs. Natomiast pierwsze szkolenia dofinansowane ze środków europejskich rozpoczną się w 2016 r.

Grażyna Rogala-Pawelczyk zaznacza, że środowisko pielęgniarek i położnych ostrożnie i z dystansem ocenia nowe uprawnienia.

– Oczekujemy, że będzie to uprawnienie dobrowolne, a w placówkach zostaną stworzone warunki, w jakich pielęgniarki i położne będą mogły przeprowadzić badanie oraz otrzymają wynagrodzenie za wykonywanie tych zadań, do czego niezbędne jest jak najszybsze określenie zasad kontraktowania tych świadczeń z NFZ” – podkreśla Grażyna Rogala-Pawelczyk. -Jeżeli te elementy zostaną spełnione, to uprawnione pielęgniarki i położne z pewnością będą ordynowały leki i wypisywały skierowania na badania – zapewnia.

Podkreśla, że pielęgniarki i położne nie boją się wypisywania recept, ale chcą to robić w bezpiecznych i odpowiednich warunkach.

Dodaje, że pielęgniarki i położne obawiają się natomiast prób wykorzystania ich jako sekretarek, których zadaniem będzie ułatwienie pracy lekarzom.

– Środowisko pielęgniarek i położnych jest zaniepokojone, czy konsekwencją nowych zadań nie będzie brak czasu na inne – wyjaśnia Grażyna Rogala-Pawelczyk.

Pielęgniarki będą mogły wystawiać recepty m.in. na leki przeciwbólowe, przeciwpasożytnicze, przeciwzakaźne stosowane np. w niedokrwistości i chorobach gardła oraz środki znieczulające działające miejscowo. Po zbadaniu pacjenta będą mogły także kierować go na badania diagnostyczne, m.in. na morfologię krwi, badanie EKG oraz RTG klatki piersiowej

– Była wielka feta, wielki balon, jakie to kompetencje dostaną pielęgniarki! Tymczasem, gdy przeglądamy wykaz leków, które mają one ordynować, to okazuje się, że wobec ich kompetencji to jest wielkie nic – ocenia Grażyna Rogala-Pawelczyk.KOMENTARZE (1)

  • asdf, 2015-12-30 11:06:52

    To jest śmieszne. Coś takiego jak "wypisywanie recept" nie jest samodzielnym bytem. Na co te recepty maja być zależy od diagnostyki i decyzji terapeutycznych. Zatem nie istnieje wypisywanie recept w oderwaniu od leczenia. Pielęgniarki jak widać zainteresowane są wchodzeniem w buty lekarzy ...jedynie w celu otrzymania stosownego gabinetu do własnych czynności i przede wszystkim wyższej pensji. To nie o to chodziło. Zresztą, jeśli pielęgniarka zmieści się w czasie pracy z tymi czynnościami, to za co ma otrzymać dodatkowe pieniądze? Innym grupom zawodowym też przybywa obowiązków bez podwyżek.  rozwiń