Pielęgniarki pomogą rzucić palenie

Pielęgniarki onkologiczne w Polsce i w Czechach będą się uczyć metod wspomagania pacjentów w zrywaniu z nałogiem palenia w ramach projektu pt. „Europa Wschodnia pomaga palaczom rzucić palenie”.
Pielęgniarki pomogą rzucić palenie

Jest on koordynowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych (ISNCC). Organizacja razem z polskimi i czeskimi partnerami będzie rozwijać i testować program e-learningowy dla pielęgniarek, mający poprawić ich umiejętności pomagania pacjentom w walce z nałogiem palenia.

Na program złożą się dwa półgodzinne kursy online. Wszystkie jego uczestniczki otrzymają także zestawy materiałów edukacyjnych. W ocenie skuteczności kursu mają pomóc kwestionariusze wypełniane przez pielęgniarki przed rozpoczęciem szkolenia i trzy miesiące później.

Organizatorzy projektu oczekują, że po zakończeniu kursu o 25 proc. wzrośnie liczba pielęgniarek, które będą potrafiły fachowo pomóc palaczom. Środki na pilotażową edycję programu w wysokości 150 tys. dolarów ISNCC otrzymało od Fundacji Bristol-Myers Squibb.

Ze strony polskiej w projekt zaangażowały się: Fundacja Promocji Zdrowia, Centrum Onkologii w Warszawie, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarskie i Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Onkologicznych. Projektowi przewodniczą prof. Linda Sarna i dr Stella Bialous z INSCC, a za działania w Polsce odpowiadają m.in. prof. Witold A. Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów warszawskiego Centrum Onkologii oraz pielęgniarki z tej placówki.

Jak wynika z badań o akronimie GATS (Global Adult Tobacco Survey) przeprowadzonych na przełomie roku 2009 i 2010 pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Polsce papierosy pali – codziennie lub okazjonalnie – blisko 9 mln osób (ok. 30 proc. dorosłej populacji).

Ponadto, 14,1 mln (ok. 44 proc.) osób jest w naszym kraju narażonych na wdychanie dymu tytoniowego we własnym domu (w grupie wiekowej 15-19 lat odsetek ten wyniósł ponad 41 proc.).W raporcie z badań podkreślono, że w Polsce lekarze za rzadko pytają pacjentów o nałóg palenia i jeszcze rzadziej udzielają im rad na temat sposobów zerwania z nim.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE