PARTNER PORTALU
  • BGK

Pielęgniarki wystawią recepty

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    8 listopada 2011 - 06:56
Pielęgniarki wystawią recepty

Pielęgniarki chcą dostać prawo wypisywania recept pacjentom. Uprawnienia takie mają już siostry w wielu krajach i dobrze radzą sobie z dodatkowymi obowiązkami.
„Dzięki przyznaniu nowych uprawnień pielęgniarkom pacjenci zyskaliby szerszy dostęp do usług zdrowotnych. Na pewno skróciłoby to także kolejki w przychodniach, gdzie chorzy czekają godzinami tylko po receptę na środek stosowany w schorzeniu przewlekłym” – mówi „Rzeczpospolitej” Dorota Kilaństa, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

W tak funkcjonującym systemie diagnozę stawiałby lekarz, przepisywałby po raz pierwszy lek, a później seryjne recepty mogłaby wystawiać już pielęgniarka pod nadzorem medyka. Uprawnienia do wypisywania recept powinna dawać przyszłym pielęgniarkom i pielęgniarzom specjalizacja na studiach magisterskich lub ukończenie odpowiednich kursów już w trakcie pracy zawodowej.

Z danych PTP wynika, że w wielu krajach pielęgniarki mają prawo wypisywać recepty chorym i ten system się sprawdza. W USA nadają takie uprawnienia certyfikowanym siostrom anestezjologicznym, klinicznym i położnym. Leki mogą także przepisywać pielęgniarki w Wielkiej Brytanii. Ponadto recepty wystawiają pielęgniarki w Kanadzie, Australii, Republice Południowej Afryki, Irlandii oraz Nowej Zelandii.

Uprawnienia polskich pielęgniarek wkrótce z pewnością poszerzą się i tak. Urzędnicy w Ministerstwie Zdrowia pracują obecnie nad rozporządzeniem, które przyzna siostrom prawo do wypisywania recept na tzw. pomoce lecznicze, m.in. cewniki i pieluchomajtki. Refunduje je Narodowy Fundusz Zdrowia – informuje „Rzeczpospolita”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.