PARTNER PORTALU
  • BGK

Pielęgniarki zbudują miasteczko namiotowe?

  • PAP    5 czerwca 2012 - 13:22
Pielęgniarki zbudują miasteczko namiotowe?

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych w ramach protestu rozważa organizację europejskiego miasteczka namiotowego, na wzór białego miasteczka, które funkcjonowało przed kancelarią premiera.
Poinformowała o tym szefowa związku Iwona Borchulska. Podczas wtorkowej konferencji prasowej Borchulska zaznaczyła, że decyzję w tej sprawie w najbliższych dniach podejmie zarząd krajowy OZZPiP. W proteście mieliby także uczestniczyć lekarze, ratownicy medyczni i diagności. Borchulska zapewniła, że „europejskie miasteczko” na pewno nie powstanie podczas Euro 2012.

„Powstał ruch oporu przeciw prywatyzacji ochrony zdrowia, faworyzowaniu prywatnych placówek, nieodpowiedniemu traktowaniu pracowników i pacjentów” – mówiła Borchulska.

W 2007 r. domagające się podwyżek pielęgniarki z OZZPiP najpierw okupowały jedną z sal kancelarii ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, a potem zorganizowały przed siedzibą szefa rządu „białe miasteczko”. Trwało ono od 19 czerwca do 15 lipca.

Szefowa OZZPiP podkreślała, że idea „europejskiego miasteczka” powstała podczas majowej konferencji przedstawicieli związków zawodowych, partii politycznych oraz stowarzyszeń działających w obszarze systemów opieki zdrowotnej Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Francji, Grecji, Włoszech, Irlandii, Polski i Słowacji.

Uczestnicy konferencji stwierdzili, że w całej Europie polityka państw jest prowadzona w kierunku przyspieszenia procesu prywatyzacji systemów opieki zdrowotnej, czego skutkiem – ich zdaniem – będzie ograniczanie działalności i zamykanie niedochodowych zakładów opieki zdrowotnej.

W ocenie medycznych związków zawodowych „pretekstem do ataków na publiczne systemy opieki zdrowotnej i systemy opieki społecznej oraz działania przeciwko prawom socjalnym społeczeństw jest kryzys oraz konieczność ograniczenia wydatków publicznych”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • solidarnościowiec z okol, 2012-06-05 16:57:13

    Czy do kogoś dotarło ; że wielkie Centrum Lecznicze " ATTIS" w Warszawie ---- likwiduje Przychodnie przy ul. Ludowej na Mokotowie. Czy władze Mokotowa to wiedza , ??? Jak była ta Przychodnia otwierana 10 lat temu , która miała słuzyc mieszkańcom okolicz...nych osiedli / w wiekszości ludzi starszych / !!! To ,jest AROGANCJA WŁADZY !!! WOLNY RYNEK -- A NIE LUDZIE PACJENCI ---LOKALNE SPOŁECZEŃSTWO !!!!!!!!!!!!!!  rozwiń