PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsza gmina w Polsce wspierająca domową profilaktykę raka piersi

  • JS    16 maja 2017 - 20:26
Pierwsza gmina w Polsce wspierająca domową profilaktykę raka piersi
Braster to system domowej profilaktyki raka piersi. Składa się z urządzenia, które pozwala na komfortową i samodzielną kontrolę piersi oraz z intuicyjnej aplikacji mobilnej (fot. mat. pras.)

Gmina Kurzętnik (województwo warmińsko-mazurskie) jako pierwszy samorząd w Polsce, nawiązała współpracę z firmą Braster - autorem innowacyjnego systemu domowej profilaktyki raka piersi. 100 wybranych mieszkanek gminy otrzymało urządzenie, które pomoże im zadbać o zdrowie piersi oraz wyrobi nawyk comiesięcznego badania.
• Gmina Kurzętnik realizuje Gminny Program Profilaktyki Raka Piersi, w ramach którego zakupiła 100 urządzeń Braster wraz z abonamentem na 24 miesiące.

• Program skierowany jest do kobiet w wieku 35-49 lat. Biorące w nim udział otrzymują bezpłatny dostęp do systemu domowej profilaktyki raka piersi.

• Akcję 27 kwietnia zainaugurowała konferencja „Zdrowa kobieta”, podczas której nie tylko zaprezentowano Brastera, ale również chętne panie mogły wykonać pierwsze badanie. 

- Nasza gmina postanowiła zadbać o zdrowie kobiet i zakupiła system Braster, który pozwala na komfortowe badanie piersi w zaciszu domowym. Wiemy, jak ważna jest profilaktyka raka piersi, dlatego postanowiliśmy umożliwić mieszkankom gminy Kurzętnik dostęp do tego innowacyjnego urządzenia, które nie tylko pomaga zapobiec tej chorobie, ale także wyrabia nawyk comiesięcznego badania piersi. Mam nadzieję, że uruchomiony program profilaktyki przyczyni się do szybszej wykrywalności złośliwych nowotworów, tym samym zwiększając szansę chorych pań na całkowite wyleczenie - mówi Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik.

Czujność przede wszystkim

Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek (22%). Dla porównania, jedynie 5% zapada na nowotwór jajnika, a 4% na raka szyjki macicy. Rak piersi potrafi pozostać przez długi czas niewykryty, a dopiero silny ból i zmiany na powierzchni piersi, pokazują, że coś jest nie tak. Polki unikają badań profilaktycznych, ponieważ kojarzą je z „szukaniem raka”, a nie sposobem na uchronienie się przed chorobą.

- Mamy nadzieję, że już wkrótce inne polskie gminy wezmą przykład z gminy Kurzętnik i uruchomią programy profilaktyki raka piersi. Wobec niepokojąco rosnących statystyk dotyczących zachorowań na nowotwory wśród Polek, regularne samobadanie oraz tzw. „czujność onkologiczna” mogą znacząco wpłynąć na spadek tych przerażających statystyk – mówi Marcin Halicki, prezes zarządu Braster .

Braster to system domowej profilaktyki raka piersi. Składa się z urządzenia, która pozwala na komfortową i samodzielną kontrolę piersi oraz z intuicyjnej aplikacji mobilnej. Po przeprowadzonym badaniu systemy komputerowe interpretują obrazy termograficzne piersi, a nad prawidłowością interpretacji czuwają lekarze radiolodzy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.