PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsza Jessica na Zachodnim Pomorzu

  • pap    2 listopada 2012 - 20:29
Pierwsza Jessica na Zachodnim Pomorzu

Centrum medyczne powstanie w przyszłym roku w zrewitalizowanym budynku w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Będzie kosztowało ponad 10 mln zł, z czego 5 mln stanowi pierwszy raz przyznane w województwie zachodniopomorskim wsparcie z programu UE Jessica.
W piątek w służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie poinformowały o podpisaniu umowy na udzielenie pożyczki w ramach inicjatywy Jessica.

W powojskowym budynku objętym ochroną konserwatorską do września przyszłego roku powstanie specjalistyczne centrum medyczno-diagnostyczne. Znajdzie się w nim m.in. poradnia medycyny rodzinnej i specjalistycznej, wraz z pracowniami diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, blokiem operacyjnym, apteką oraz oddziałem rehabilitacyjnym i oddziałem opieki długoterminowej.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Jessica pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym, oferując np. na atrakcyjnych warunkach pożyczki lub gwarancje. Projekty realizowane w ramach tego funduszu łączą element komercyjny (projekty muszą generować dochód) oraz element społeczny - poprawiają atrakcyjność wspieranych obszarów, nadają im nowe funkcje i podnoszą jakość życia mieszkańców.

W województwie zachodniopomorskim podmiotami wybranymi przez EBI do obsługi inicjatywy Jessica są: Bank Ochrony Środowiska i Bank Zachodni WBK (Fundusze Rozwoju Obszarów Miejskich).

Bank Ochrony Środowiska dysponuje kwotą prawie 65 mln zł przeznaczoną w całości na realizację projektów w ramach inicjatywy Jessica. W obszarze zainteresowania banku jest 16 projektów spoza Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, których łączna wartość to ponad 609 mln zł. Spośród 16 projektów 6 wniosków o wsparcie zostało już złożonych, pozostałe 10 jest przygotowywanych.

Bank Zachodni WBK pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego obejmującego miasta: Szczecin i Stargard Szczeciński; oraz 9 gmin: Goleniów, Gryfino, Stare Czarnowo, Police, Dobra, Kołbaskowo, Kobylanka, Stargard Szczeciński oraz Nowe Warpno. Bank dysponuje kwotą ponad 80 mln zł, łączna wartość projektów na terenie Obszaru przeznaczonych do realizacji w ramach Jessica wynosi 390 mln zł. Z 10 projektów pięć wniosków o wsparcie zostało złożonych, kolejne 5 jest przygotowywanych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.