Pierwsza w Polsce Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych

Pierwszą w Polsce Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych otwarto w piątek w łódzkim Technoparku. W pracowni możliwe jest tworzenie m.in. trójwymiarowych modeli anatomicznych kości, na podstawie zdjęć tomografii komputerowej.

Uczestniczący w uroczystości otwarcia wiceminister zdrowia Adam Fronczak powiedział, że polscy pacjenci uzyskają dostęp do nowoczesnej metody efektywnego leczenia różnych pourazowych zmian.

Początkowo w pracowni będą tworzone implanty twarzoczaszki. Według Fronczaka polska metoda może być wykorzystywana nie tylko w chirurgii twarzowo-szczękowej i okulistyce, ale mogą też korzystać z niej pacjenci operowani przez neurochirurgów, ortopedów czy stomatologów, m.in. poszkodowani w wypadkach, ofiary bójek czy ranni żołnierze.

Dzięki metodzie stosowanej w pracowni, możliwe jest stworzenie indywidualnego implantu, idealnie "pasującego" dla danego pacjenta.

Autorami metody są łodzianie: pomysłodawca dr Marcin Elgalal oraz prof. Bogdan Walkowiak z Politechniki Łódzkiej i prof. Marcin Kozakiewicz, szef Oddziału Klinicznego Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

"Praktycznie wszystko, co sobie wymyślimy, jesteśmy w stanie odtworzyć, przetworzyć i wydrukować" - zaznaczył prof. Walkowiak.

Łódzki Regionalny Park Naukowo - Technologiczny to spółka istniejąca od 2004 r. Jej głównymi udziałowcami są: Urząd Miasta Łodzi, Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

... a po wydrukowaniu mozemy wyrzucic do kosza, bo raczej wszczepic sie tego nie da ?

autoidea, 2011-01-18 00:45:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE