PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwsze w Polsce laboratorium tyfloakustyczne

  • PAP    17 września 2010 - 17:21

Pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych w Europie laboratorium tyfloakustyczne otwarto w piątek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania. W laboratorium dzieci poznają dźwięki i uczą się orientacji w terenie.
Laboratorium to odpowiednio wygłuszony pokój z zainstalowanym systemem nagłośnieniowym i komputerowym. Jest pomieszczeniem do stworzenia wirtualnej rzeczywistości postrzeganej słuchem. Wychowankowie ośrodka mogą w nim nauczyć się poznawać i reagować na dźwięki np. ruchu ulicznego. Powstało przy współpracy z naukowcami z Instytutu Akustyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM) oraz z Politechniki Poznańskiej i w konsultacji z osobami niewidomymi.

W unikatowej, przygotowanej przy udziale naukowców bazie znajduje się kilka tysięcy nagrań, są to m.in. dźwięki komunikacyjne i dźwięki przyrody. Baza jest cały czas uzupełniana.

- Do tej pory takiej kompletnej bazy dźwięków nie było. W laboratorium odbywa się zapoznawanie z dźwiękami. Dziecko stoi na środku pokoju i słyszy np. jak za nim przejeżdża autobus. To jest nauka tych dźwięków, z którymi dziecko zetknie się w rzeczywistości - powiedziała w piątek dyrektor ośrodka Maria Tomaszewska.

Kolejny poziom nauki niewidomych dzieci niedługo odbywać się będzie w powstającym w Owińskach, parku orientacji przestrzennej. Park położony obok ośrodka zajmie powierzchnię ok. 2 ha. Wychowankowie nauczą się w nim samodzielności, zanim zaczną poruszać się np. po mieście. Jego stworzenie planowane jest za ok. dwa lata. Będzie to pierwszy tego typu park w Europie.

Tomaszewska podkreśliła, że laboratorium jest jednym z elementów opracowywanego właśnie programu unifikacji systemu nauczania orientacji przestrzennej osób niewidomych.

- Od dłuższego czasu rozważaliśmy unifikację nauki orientacji przestrzennej, która by obowiązywała w każdym miejscu w Polsce. Obecnie uczymy dzieci przemieszczania się w terenie według różnych metod i nie ma wypracowanej jednej, jednolitej. Projekt powstaje przy współpracy z UAM - powiedziała.

Jak dodała, wypracowany model nauki zostanie zaproponowany innym ośrodkom w Polsce, które zajmują się nauką niewidomych.

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach kształcą się dzieci i młodzież do 24. roku życia. W placówce mieści się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych.

Ośrodek prowadzi też zajęcia dla niewidomych dzieci do szóstego roku życia w ramach Zespołu Wczesnego Wspierania Rozwoju Dziecka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.