PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy w Polsce program walki z niedożywieniem

  • AT    22 listopada 2012 - 10:29
Pierwszy w Polsce program walki z niedożywieniem

W szpitalu im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu zainaugurowano pierwszy w Polsce program skierowany do pacjentów zagrożonych niedożywieniem.
Na realizację trzyletniego projektu, obejmującego profilaktykę, diagnostykę i leczenie niedożywienia u dorosłych mieszkańców Dolnego Śląska marszałek Rafał Jurkowlaniec przeznaczył 700 tysięcy złotych.

W konferencji prasowej wzięli udział marszałek Rafał Jurkowlaniec, prof. Marek Pertkiewicz, ordynator Oddziału Klinicznego Żywienia i Chirurgii warszawskiego szpitala im. Prof. W. Orłowskiego, Janusz Jerzak, dyrektor szpitala przy Koszarowej oraz dr Anna Zmarzły, kierownik Poradni Żywienia Klinicznego, która mieści się w szpitalu.

Trzyletni projekt „Działania edukacyjne, profilaktyka, diagnostyka i leczenie niedożywienia u dorosłych mieszkańców z terenu województwa dolnośląskiego 2012-2014” to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.

Projekt podzielony jest na dwie części. Pierwsza, pochłonie 600 tys. zł i jest skierowana do pacjentów. W Poradni Żywienia Klinicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego lekarze będą badać chorych, udzielać im porad w zakresie żywienia klinicznego, a w razie wskazań zlecą badania krwi i analizę składu ciała.

Najbardziej potrzebujący pacjenci będą mieli zaplanowane cykliczne wizyty kontrolne. Specjaliści szacują, że w ciągu trzech lat uda się pomóc około 3 tys. chorym. Do programu może się zgłosić każdy dorosły pacjent z niezamierzonym spadkiem masy ciała (co najmniej 10 proc. wyjściowej wagi), niezależnie od przyczyny, który może jeść drogą naturalną i nie przebywa w szpitalu.

Druga część programu ma charakter edukacyjny. Za 100 tysięcy złotych zostaną przeszkolone setki lekarzy i pielęgniarek. Uda się również wydrukować  podręczniki poświęcone niedożywieniu  przeznaczone dla lekarzy i pielęgniarek. Dzięki temu personel medyczny nauczy się jak stosować ambulatoryjne formy wsparcia żywieniowego i dostosowywać je do potrzeb i możliwości pacjentów.

Program finansowany jest ze środków urzędu marszałkowskiego i przeznaczony dla chorych niedożywionych lub z ryzykiem niedożywienia mieszkających na Dolnym Śląsku. Jest to jedyna w Polsce możliwość bezpłatnego wsparcia dla pacjentów, którzy wymagają indywidualnego wsparcia żywieniowego.

<!-- pagebreak //-->

Pacjent hospitalizowany ma co prawda dostęp do wszystkich form leczenia żywieniowego (odpowiednia dieta, picie odżywek, żywienie poza – i dojelitowe).

Są na to przeznaczone środki z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia (niestety zbyt małe).  Niestety takich funduszy nie ma dla chorych, którzy są wypisywani ze szpitala z niedożywieniem. Do momentu zainicjowania programu „Działania edukacyjne, profilaktyka, diagnostyka i leczenie niedożywienia u dorosłych mieszkańców z terenu województwa dolnośląskiego 2012-2014” w Polsce pacjenci nie mogli skorzystać z żadnej formy ambulatoryjnej konsultacji żywieniowej.

Szacuje się, że nawet do 15 proc. pacjentów poradni przyszpitalnych może mieć problem z niekontrolowanych chudnięciem w przebiegu choroby a w konsekwencji z niedożywieniem. Niedożywienie ambulatoryjne najczęściej występuje u seniorów, chorych neurologicznych, onkologicznych, gastroenterologicznych, neurologicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.