PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierwszy w województwie oddział geriatryczny

  • PAP    24 października 2012 - 09:26
Pierwszy w województwie oddział geriatryczny

Od stycznia zacznie przyjmować pacjentów pierwszy w województwie świętokrzyskim oddział geriatryczny w szpitalu powiatowym w Busku Zdroju. Początkowo ma liczyć 20 łóżek, ale już brana jest pod uwagę jego rozbudowa.
Świętokrzyskie jest „białą plamą” jeśli idzie o leczenie geriatryczne. Narodowy Fundusz Zdrowia dwukrotnie ogłaszał tam konkursy na tego rodzaju usługi medyczne – bez skutku. Na otwarcie pierwszego w regionie oddziału geriatrycznego zdecydował się Zakład Opieki Zdrowotnej w Busku Zdroju.

Dyrektor szpitala powiatowego w Busku Zdroju dr Grzegorz Gałuszka powiedział: „Kończymy remont pomieszczeń, w których będzie mieścić się oddział. Nie ma problemu z wyposażeniem, bowiem geriatria zajmie część dotychczasowego oddziału internistycznego, który nie był w pełni wykorzystany. Poszukuję lekarzy geriatrów i przygotowuję się do negocjowania z NFZ kontraktu na świadczenie tego typu usług medycznych. Pierwszych pacjentów chcemy przyjmować na oddział od początku 2013 roku”.

Z wyliczeń dyrektora Gałuszki wynika, że liczący 20 łóżek oddział geriatryczny będzie mógł przyjąć do 720 pacjentów rocznie. To w pełni zaspokoi potrzeby powiatu, możliwe będzie przyjmowanie także pacjentów z innych części województwa.W szpitalu są konsultanci z zakresu m.in. hepatologii, reumatologii, ortopedii i kardiologii, więc pacjenci na miejscu będą przechodzić badania.

„Średni pobyt pacjenta w szpitalu będzie wynosić około 10 dni, bo leczenie geriatryczne ma zadanie przede wszystkim kompleksową diagnostykę i dopasowanie leków. Jeśli oddział będzie funkcjonował tak jak zakładamy i będą pacjenci spoza powiatu, biorę pod uwagę nawet dwukrotne powiększenie oddziału. Wiem, że tego typu usług medycznych w regionie nie ma” – dodał dr Gałuszka.

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, dr Grzegorz Świercz, potwierdził braki regionu jeśli idzie o leczenie geriatryczne. Jego zdaniem tworzenie tego rodzaju oddziałów czeka w przyszłości także inne placówki lecznicze.

„Pacjenci, którzy powinni być kompleksowo przebadani przez geriatrę trafiają obecnie najczęściej na oddziały internistyczne, więc takie przekształcenia są logicznym kierunkiem. Tym bardziej, że społeczeństwo regionu świętokrzyskiego starzeje się i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się zmienić. Na razie nie dotarły do mnie jednak informacje o podobnych działaniach innych szpitali. Być może dlatego, że geriatria jest dziedziną słabo opłacaną przez NFZ” – powiedział marszałek Świercz, z zawodu lekarz.

Około 15 proc. mieszkańców województwa świętokrzyskiego ma obecnie powyżej 65 lat. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.