PARTNER PORTALU
  • BGK

Piła zyska ośrodek radioterapii

  • PAP/PSZ    4 października 2017 - 16:38
Piła zyska ośrodek radioterapii
Uruchomienie ośrodka ma znacząco poprawić jakość leczenia w tej części kraju. (fot. Shuttterstock)

W połowie lutego 2018 roku ma zakończyć się budowa ośrodka radioterapii w Pile. Obiekt zacznie działać w 2019 roku, będzie obsługiwał pacjentów z północnej części regionu.
• Wartość inwestycji przekracza 20 mln zł.

• Przy ośrodku powstanie hostel dla pacjentów i gości.

• Podobną placówkę WCO uruchomiło już w Kaliszu.

Będzie to drugi, po Kaliszu, filialny ośrodek Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu (WCO). Przewiduje się, że będzie obsługiwał ok. 120-160 pacjentów dziennie. Jak poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta Piły, inwestycja przebiega bez zakłóceń i opóźnień.

Planowane świadczenia ośrodka obejmować będą procedury radioterapii onkologicznej, poradnictwo onkologiczne, oraz profilaktykę nowotworów złośliwych. Planowane jest również utworzenie połączonego z ośrodkiem oddziału onkologii w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.

W dwukondygnacyjnym budynku będą się znajdować m.in.: dwa bunkry dla akceleratorów wysokoenergetycznych, pomieszczenia symulatora i tomografu komputerowego, pracownia mammograficzna, gabinet ultrasonograficzny, gabinety lekarskie i zabiegowe, sala do telekonferencji, oraz hostel dla pacjentów i gości z 10 dwuosobowymi pokojami.

Generalnym wykonawcą jest firma PTB Nickel, wartość inwestycji przekracza 20,6 mln zł.

"Jest to projekt wyjątkowo trudny, bo takich obiektów nie buduje się na co dzień. W związku z tym korzystaliśmy z doświadczenia podobnych inwestycji w Polce, które miały wcześniej miejsce" - poinformował prezydent Piły Piotr Głowski.

Aby ośrodek mógł zacząć pracę, potrzebne jest zakupienie i instalacja niezbędnego sprzętu, oraz skompletowanie kadry. Jak powiedział 4 października zastępca dyrektora WCO Józef Mazurek, placówka w Pile powinna ruszyć w 2019 roku. "Podobne zadania stanęły przed nami przy uruchamianiu ośrodka w Kaliszu, jestem przekonany, że uda nam się dotrzymać założonych terminów" - powiedział.

Budowa pilskiego ośrodka jest, po budowie podobnej placówki w Kaliszu, drugim etapem realizacji programu poprawy dostępności i jakości świadczeń w zakresie radioterapii i onkologii w regionie.

Według przedstawicieli Wielkopolskiego Centrum Onkologii, jego uruchomienie znacząco poprawi jakość leczenia osób z chorobami onkologicznymi w tej części kraju. Placówka w Kaliszu rozpoczęła pracę na początku 2016 roku.

Ośrodek radioterapii w Pile powstaje na podstawie porozumienia z 2013 r. pomiędzy Województwem Wielkopolskim, Powiatem Pilskim, Szpitalem Specjalistycznym w Pile, Wielkopolskim Centrum Onkologii oraz Gminą Piła.

Budowa ośrodka spełniającego odpowiednie wymogi i wyposażonego w dwa aparaty terapeutyczne to łączny koszt ok. 50-60 mln zł. W WCO z radioterapii korzysta ok. 5 tys. pacjentów rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.