PARTNER PORTALU
  • BGK

Pilotażowy program kredytów dla szpitali

  • PAP    18 sierpnia 2011 - 09:12
Pilotażowy program kredytów dla szpitali

Pilotażowy program kredytów obrotowych dla szpitali uruchomił w województwie świętokrzyskim Bank Gospodarstwa Krajowego.
Pierwszą umowę na kredyt z bankiem podpisał Szpital Powiatowy w Starachowicach.

Formą zabezpieczenia spłaty oferowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytu ma być cesja z kontraktu szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W Kielcach przedstawiciele BGK spotkali się na konferencji z dyrektorami szpitali i samorządowcami, prowadzącymi lecznice. Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia Jakub Szulc powiedział, że nowy produkt banku będzie dawał „oddech” szpitalom, które mają okresowe trudności z regulowaniem bieżącej płynności finansowej.

„Kredyt będzie dawał im możliwość nietroszczenia się codziennie o to, czy następnego dnia będą pieniądze na zakup leków i wypłatę wynagrodzenia” – ocenił Szulc.

Starachowicki szpital zaciągnął w BGK kredyt na 680 tys. zł. Dyrekcja lecznicy planuje starać się o kolejne pieniądze – maksymalnie 3 mln zł.

Licząca ok. 500 łóżek placówka spłaca zaciągnięte wcześniej w komercyjnych bankach kredyty na restrukturyzację. Ma także ok. 2 mln zaległości, tzw. wymagalnych, z 30 dniowym terminem płatności.

„Dzisiaj mogę spokojnie myśleć o tym, że jutro zapłacę terminowo za leki. Muszę mieć na to pieniądze. Niestety są firmy, które kategorycznie podchodzą do spłat, naliczając karne odsetki albo nie dostarczają, towaru jeśli za niego za nie zapłacimy w terminie” – powiedziała dziennikarzom dyrektor szpitala Jolanta Kręcka.

W opinii dyrektor oferta BGK nie jest lekiem na oddłużenie szpitali, a ofertą dla tych placówek, które mądrze zarządzają swoimi finansami.

Według dyrektora BGK Krzysztofa Kluzy, korzyści z kredytu oferowanego dla podmiotów prowadzących szpitale to m.in. jego niski koszt. „Szpitale będą w stanie zredukować swoje koszty finansowe w stosunku do obecnie pozyskiwanego finansowania.

Kredyt umożliwia także dokonywanie zakupów bez odroczonego terminu płatności. Nie wymagamy poręczenia kredytu przez samorząd, co blokuje wiele szpitali publicznych przed zaciąganiem kredytów obrotowych. Uprościliśmy także samą obsługę spłaty kredytu” – wyliczał Kluza.

Miesięczny limit kredytu jaki zaciągnie szpital, będzie ograniczony wysokością miesięcznego kontraktu z NFZ, który będzie zabezpieczeniem tego kredytu.

Oferta banku jest skierowana do podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, posiadających kontrakty z NFZ większe niż 2,5 mln zł w skali roku. Kredyt może być udzielony maksymalnie na trzy lata.

Pieniądze uzyskane z kredytu będzie można przeznaczać na bieżącą działalność placówek oraz na spłatę zadłużenia w innych bankach i instytucjach finansowych.

Pilotażowy program wdrażania nowego produktu BGK potrwa w województwie świętokrzyskim przez około dwa miesiące. W zależności od zainteresowania odbiorców, kredyt będzie potem oferowany w całej Polsce.

BGK jest bankiem państwowym, a jednym z jego podstawowych zadań jest wspieranie rządowych programów społeczno-gospodarczych, programów lokalnej samorządności i rozwoju regionalnego. Bank odpowiada m.in. za wypłatę środków unijnych.

Od 2005 roku BGK realizował program restrukturyzacji zadłużenia publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Z programu w Świętokrzyskiem skorzystało 21 ZOZ-ów, w sumie udzielono im pożyczek na 91,5 mln zł. Zadłużenie szpitali w województwie w pierwszym kwartale 2011 r. wyniosło ponad 330 mln zł, z czego ok. 76 mln zł to zaległości, które należy spłacać w terminie do 30 dni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.