PARTNER PORTALU
  • BGK

Pinkas: Narodowy Program Zdrowia odmieni to sytuację obywateli

  • PAP/AT    30 września 2016 - 08:59
Pinkas: Narodowy Program Zdrowia odmieni to sytuację obywateli
Pinkas podkreślił, że dzięki NPZ możliwe będzie prowadzenie szerokiej edukacji zdrowotnej (Jarosław Pinkas, fot.mz.gov.pl)

• Myślę, że w zdrowiu publicznym odniesiemy spektakularny sukces - powiedział wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, komentując Narodowy Program Zdrowia na lata 2016–2020.
• Poinformował, że obecnie trwają konkursy na realizację poszczególnych założeń programu.
Narodowy Program Zdrowia (NPZ) jest publikowany na podstawie ustawy o zdrowiu publicznym. Premier Beata Szydło rozporządzenie w sprawie programu podpisała w połowie września.

Pinkas podkreślił, że dzięki NPZ możliwe będzie prowadzenie szerokiej edukacji zdrowotnej. Przyczyni się on także m.in. do rozwoju polskich placówek naukowych i pozwoli zafunkcjonować wielu organizacjom zajmującym się zdrowiem publicznym.

"Jest to kompletnie nowa jakość, jesteśmy z tego niezwykle dumni. Mam wrażenie, że odmieni to sytuację obywateli, którzy będą mieli dostęp do rzetelnej wiedzy, zaczną prowadzić zdrowy tryb życia (...). Myślę, że w zdrowiu publicznym odniesiemy spektakularny sukces" - powiedział Pinkas.

W ostatnich dniach ogłaszane są konkursy na realizację poszczególnych celów programu.

W projekcie programu przygotowanym jeszcze przez poprzedni rząd określono pięć celów operacyjnych NPZ, które dotyczyły: zdrowego odżywiania, zdrowia psychicznego, zdrowia osób starszych, ograniczenia stosowania używek oraz narażenia na środowiskowe i biologiczne czynniki ryzyka. Obecne kierownictwo ministerstwa dopisało szósty cel: zdrowie prokreacyjne.

Czytaj też: Narodowy Program Zdrowia obarczy samorządy nowymi zadaniami?

Pinkas pytany, czy któryś z celów programu jest priorytetowy, zaznaczył, że wszystkie one są szczególnie ważne. "Oczywiście dla mnie najważniejszy jest cel związany ze zdrowym żywieniem i aktywnością fizyczną. Także bardzo istotny jest cel prokreacyjny. Musimy doprowadzić do sytuacji, żeby w Polsce nie dochodziło do depopulacji. To jest coś niezwykle ważnego" - powiedział.

W ramach NPZ zaplanowano m.in. działania informacyjno-edukacyjne promujące zdrowy styl życia, zapewnianie dostępności do zajęć polegających na aktywności fizycznej, a także wsparcie rodzin z problemem otyłości (np. poprzez pomoc dietetyczną). Zwiększana ma być także dostępność do leczenia osób uzależnionych, zaplanowano też zapobieganie zaburzeniom psychicznym.

Podejmowane mają być także inicjatywy na rzecz profilaktyki chorób związanych z zanieczyszczeniem środowiska oraz chorób zawodowych. Rozwijane będą także usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze i rehabilitacyjne dostosowane do potrzeb osób starszych i niesamodzielnych. W ramach NPZ prowadzone mają być także m.in. badania dotyczące zdrowia prokreacyjnego.

Ponadto resort zdrowia uruchomił Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce, który również ma być realizowany do końca 2020 r. Jest on skierowany głównie do osób borykających się z problemem niepłodności, które pozostają w związkach małżeńskich lub partnerskich i wcześniej nie byli diagnozowani pod kątem niepłodności.

W ramach programu planowane jest utworzenie sieci co najmniej 16 referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. Prowadzona ma być również kompleksowa diagnostyka niepłodności. Zaplanowano także szkolenia dla personelu medycznego z zakresu procedur diagnozowania i leczenia niepłodności.

Utworzony ma być także Bank Tkanek Germinalnych. Będą mogły z niego skorzystać dziewczynki przed pokwitaniem i pacjentki dotknięte chorobą nowotworową w wieku rozrodczym, które zostały skierowane do leczenia chemio- lub radioterapeutycznego. W okresie trwania programu planuje się umieścić w banku tkanki od ok. 75 pacjentek.

Szacuje się, że do programu przystąpi 8 tys. par, z czego 6 tys. będzie skierowana do dalszego leczenia. Cały etap diagnostyczny ma ukończyć 4 tys. par. W programie wskazano, że odsetek par, u których zostanie potwierdzona klinicznie ciąża to 30 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.