PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS zapowiada wzrost nakładów i naprawę służby zdrowia

  • PAP/PSZ    22 listopada 2017 - 12:01
PiS zapowiada wzrost nakładów i naprawę służby zdrowia
W ciągu 10 lat do systemu ma trafić dodatkowe 100 mld zł. (fot. Fotolia)

Dodatkowe 500 mld zł na leczenie do 2025 r. zapewniają przepisy projektu ustawy zwiększającego nakłady na ochronę zdrowia - podkreślił 22 listopada w Sejmie Tomasz Latos (PiS) przedstawiając stanowisko klubu ws. projektu.
Latos poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość poprze regulację. Gratulował szefowi MZ Konstantemu Radziwiłłowi, że udało mu się doprowadzić do ustawowego zagwarantowania wzrostu środków. "Ma pan zaszczyt być tym ministrem, który po wielu latach przedstawia (…) historyczną ustawę, w sposób ustawowy zwiększający nakłady na ochronę zdrowia" - powiedział.

Przyznał, że "cały czas daleko jesteśmy od magicznej bariery 6 proc. PKB (nakładów na opiekę zdrowotną - red.) i tego, o czym wszystkie środowiska medyczne i środowisko PiS od lat mówiło". Zaznaczył jednak, że w tym roku nakłady już są większe.

"Teraz jest ustawa, która będzie gwarantowała wzrost nakładów; podkreślmy: minimalny wzrost" - powiedział Latos. Dodał, że jest on ograniczony możliwościami gospodarczymi.

Podkreślił, że przyjęcie przepisów oznacza 500 mld zł dodatkowych pieniędzy w systemie do 2025 r., a jednocześnie system opieki zdrowotnej będzie naprawiany.

"Całe środowisko mówiło, że trzeba zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia, tak całe środowisko medyczne mówiło także o tym, że system w wielu miejscach jest nieracjonalny, źle funkcjonuje; że dochodzi do marnotrawienia środków; że trzeba dokonać korekt by pieniądze były wydatkowane bardziej efektywnie" - wskazał. "Trzeba te dwa procesy przeprowadzić równolegle - naprawa systemu (…) i dofinansowanie" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.