PARTNER PORTALU
  • BGK

Plan B nie zachęca szpitali do komercjalizacji

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    15 listopada 2010 - 07:39
Plan B nie zachęca szpitali do komercjalizacji

Tylko 29 samorządów złożyło wnioski o przekształcenie podległych im placówek w spółki prawa handlowego.
Samorządy nie wierzą w rządowy plan B dla służby zdrowia. Dotąd zaledwie 29 z nich wystąpiło z wnioskami o przydzielenie dotacji związanej z przekształceniami szpitali w spółki prawa handlowego. Ponad 5,5 tys. placówek nadal będzie działać według dotychczasowych zasad – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Tzw. plan B ma on być realizowany w latach 2009-2011. Zachęca samorządy do powoływania spółek kapitałowych świadczących usługi medyczne w miejsce samodzielnych publicznych ZOZ. Państwo w zamian pokrywa długi, które w trakcie prywatyzacji placówki spadają na samorząd. Łączne nakłady na program mają wynieść prawie 1,4 mld zł.

Mimo to samorządy patrzą na program nieufnie. W ubiegłym roku zgłosiło się 17 podmiotów, w tym 12.

W 2009 r. udzielono łącznie 41 mln zł dotacji. Dzięki nim uregulowano 42 proc. zobowiązań powiatów starachowickiego, tomaszowskiego oraz miast Kielce i Zamość, które przejęły w sumie 97 mln zł długów po zlikwidowaniu ZOZ. Powstałe w ich miejsce prywatne placówki – w relacji minister zdrowia Ewy Kopacz – uzyskują dobre wyniki finansowe oraz utrzymują płynność finansową. Żadna nie miała długu pod koniec 2009 r. Ich przychody ogółem wyniosły 89 mln zł, a koszty 86 mln zł.

W tym roku z podobnymi wnioskami wystąpiło 12 podmiotów. Resort zdrowia przeznaczył dla nich ponad 73 mln zł. Ale z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że więcej wniosków ma się pojawić w końcówce roku. Z planów resortu wynika, że do końca 2010 r. ma wpłynąć 89 wniosków o przekształcenie szpitali i mają one uzyskać dotacje w wysokości 215,5 mln zł.

Pod względem przekształceń najbardziej zaawansowana jest Małopolska. Chęć uczestnictwa w rządowym programie zgłosiły 23 jednostki samorządu z regionu. To prawie jedna czwarta wszystkich zainteresowanych, bo w całej Polsce chęć udziału w programie zgłosiło 105 samorządów. Po Małopolsce największe zainteresowanie programem wykazują Dolny Śląsk (21 samorządów), mający od lat spore kłopoty ze szpitalnymi długami i zbyt gęstą ich siecią, oraz Pomorze (20 wniosków) – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.