PARTNER PORTALU
  • BGK

Plan B stracił rację bytu

  • Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia    17 września 2010 - 13:19
Plan B stracił rację bytu

W październiku do Sejmu mają trafić projekty ustaw, które tworzą tzw. pakiet zdrowotny - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej"Jakub Szulc, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada m.in. wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, choć projektu nie przedstawiono jeszcze publicznie. Zdaniem Jakuba Szulca, resort raczej nie zdąży umieścić go w pakiecie, bo jest za mało czasu, żeby przeprowadzić faktyczną debatę, ale jest zdeterminowany, żeby ustawa zaczęła obowiązywać od przyszłego roku.

Jaki będzie rezultat ich wprowadzenia?

–  Pacjent z polisą nie będzie oczekiwać na świadczenia w kolejce lub zostaną mu one udzielone w lepszych warunkach. Z drugiej skorzysta też pacjent bez polisy. Skrócą się szpitalne kolejki. Więcej pieniędzy trafi do szpitali  – opisuje Jakub Szulc, przekonując, że tą drogą powstanie mechanizm, który uniemożliwi wpisywanie pacjentów na listy poza kolejnością.

Do konsultacji trafił też projekt ustawy o działalności leczniczej, który wprowadza uproszczoną ścieżkę przekształcania publicznych szpitali w spółki.

– Samorząd nie będzie musiał spłacać długów SP ZOZ. Będzie natomiast odpowiedzialny za wynik finansowy swojej jednostki. To rozwiązanie stanowi o większej atrakcyjności propozycji ustawowej w stosunku do planu B. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji plan B w sposób naturalny przestaje mieć rację bytu – konkluduje wicemnister zdrowia dodając jednak, że samorządy, które zechcą kontynuować przekształcenia na tej podstawie, będą mogły to zrobić.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.