PARTNER PORTALU
  • BGK

Plan B stracił rację bytu

  • Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia    17 września 2010 - 13:19
Plan B stracił rację bytu

W październiku do Sejmu mają trafić projekty ustaw, które tworzą tzw. pakiet zdrowotny - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej"Jakub Szulc, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada m.in. wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, choć projektu nie przedstawiono jeszcze publicznie. Zdaniem Jakuba Szulca, resort raczej nie zdąży umieścić go w pakiecie, bo jest za mało czasu, żeby przeprowadzić faktyczną debatę, ale jest zdeterminowany, żeby ustawa zaczęła obowiązywać od przyszłego roku.

Jaki będzie rezultat ich wprowadzenia?

–  Pacjent z polisą nie będzie oczekiwać na świadczenia w kolejce lub zostaną mu one udzielone w lepszych warunkach. Z drugiej skorzysta też pacjent bez polisy. Skrócą się szpitalne kolejki. Więcej pieniędzy trafi do szpitali  – opisuje Jakub Szulc, przekonując, że tą drogą powstanie mechanizm, który uniemożliwi wpisywanie pacjentów na listy poza kolejnością.

Do konsultacji trafił też projekt ustawy o działalności leczniczej, który wprowadza uproszczoną ścieżkę przekształcania publicznych szpitali w spółki.

– Samorząd nie będzie musiał spłacać długów SP ZOZ. Będzie natomiast odpowiedzialny za wynik finansowy swojej jednostki. To rozwiązanie stanowi o większej atrakcyjności propozycji ustawowej w stosunku do planu B. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji plan B w sposób naturalny przestaje mieć rację bytu – konkluduje wicemnister zdrowia dodając jednak, że samorządy, które zechcą kontynuować przekształcenia na tej podstawie, będą mogły to zrobić.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.