PARTNER PORTALU
  • BGK

Plan finansowy NFZ podpisany. Kto dostanie najwięcej?

  • Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia    16 sierpnia 2010 - 16:55
Plan finansowy NFZ podpisany. Kto dostanie najwięcej?

Minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2011. Na ile mogą liczyć regiony?
Projekt planu finansowego na 2011r., który przedstawił płatnik przewiduje, że w stosunku do pierwszego półrocza 2010 r. ma wpłynąć do Funduszu o 8,8 proc. środków więcej, czyli około 60 mld zł. Na świadczenia Fundusz chce przeznaczyć ponad 56, 6 mld zł. Punktem odniesienia jest tu jednak plan z pierwszego półrocza 2010 r., w którym NFZ jeszcze nie zdecydował o zwiększeniu finansowania świadczeń, co nastąpiło w drugiej połowie roku.

56,6 mld zł to, w porównaniu z pierwotnym planem na bieżący rok, wzrost o 4,7 proc. Na rezerwę celową Fundusz chce przeznaczyć 580 mln zł, a na koszty administracyjne – 661 mln zł.

Relatywnie jednak, w stosunku do planu obowiązującego w drugim półroczu bieżącego roku, na leczenie będzie o około 300 mln zł mniej. Dokument mówi jednak również, m.in. o wzrostach nakładów na leczenie szpitalne o 4,57 proc, a na refundaję lekową o 11 proc. w stosunku do planu obowiązującego w pierwszym półroczu br.

Nakłady na świadczenia w poszczególnych województwach według projektowanego planu mają być następujące:

    * dolnośląskie – 4,26 mld zł
    * kujawsko-pomorskie – 3 mld zł
    * lubelskie – 3, 1 mld zł
    * lubuskie – 1,45 mld zł
    * łódzkie – 3,85 mld zł
    * małopolskie – 4,68 mld zł
    * mazowieckie – 8,35 mld zł
    * opolskie – 1,42 mld zł
    * podkarpackie – 2,93 mld zł
    * podlaskie – 1, 72 mld zł
    * pomorskie – 3,2 mld zł
    * śląskie – 6,8 mld zł
    * świętokrzyskie – 1,9 mld zł
    * warmińsko-mazurskie – 1,99 mld zł
    * wielkopolskie – 4,9 mld zł
    * zachodniopomorskie – 2,48 mld zł

Jak wyjaśniał podczas obrad sejmowej komisji zdrowia prezes NFZ Jacek Paszkiewicz, nowy algorytm doprowadził do sytuacji, w której np. w stosunku do drugiego półrocza bieżącego roku Mazowsze dostanie o 406 mln zł mniej, a Pomorze –  o 116 mln zł. Stracą też inne bogatsze regiony.

Dyrektorzy stołecznych szpitali zwracają uwagę, że przy takim finansowaniu, nowo otwierane oddziały i nowoczesny sprzęt nie będą wykorzystane, a wielomilionowe inwestycje nie zwrócą się. Wzrosną za to kolejki do świadczeń i dotyczyć to będzie nie tylko mieszkańców regionu, ale i 30 proc. pacjentów mazowieckich lecznic, którzy przyjeżdżają tu na leczenie z całego kraju.

Plan finansowy proponowany przez Centralę NFZ pozytywnie oceniła sejmowa komisja finansów i Rada NFZ. Negatywną opinię wystawiła mu natomiast sejmowa komisja zdrowia.

Zdaniem Pracodawców RP, plan finansowy NFZ na rok 2011 przewiduje niedopuszczalne obniżenie finansowania województw, pełniących ważną rolę w systemie zdrowia publicznego. Największe redukcje kontraktów dotknęłyby przy tym placówki niepubliczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.