PARTNER PORTALU
  • BGK

Płatna opieka w hospicjum?

  • PAP    28 lutego 2012 - 07:04
Płatna opieka w hospicjum?

Czy za opiekę w hospicjach trzeba będzie płacić? - pyta "Gazeta Wyborcza". Chodzi o to, że nowe przepisy nakazują organizacjom non profit zmienić się w przedsiębiorstwa.
Spośród 113 hospicjów prowadzonych przez stowarzyszenia i fundacje 73 mają kontrakty z NFZ. Pozostałe finansują pomoc umierającym z tego, co uzbierają. Boją się jednak, że od lipca nie będą mogły już korzystać z jednego procentu i darowizn. Bo nowa ustawa o lecznictwie zakłada, że każda organizacja non profit świadcząca usługi medyczne musi formalnie być przedsiębiorstwem. A to zamyka drogę do korzystania z pieniędzy z jednego procentu czy zbiórek publicznych.

Czytaj też: Działaność hospicjów pod znakiem zapytania

Ustawa o lecznictwie należy do tzw. pakietu zdrowotnego byłej minister Ewy Kopacz. Według ustawy każdy, kto wykonuje jakiekolwiek usługi lecznicze, musi mieć status przedsiębiorcy.

Forum Hospicjów wysłało do Ministerstwa Zdrowia pismo z propozycją nowelizacji ustawy. Resort dopiero odkrywa problem. - Ministrowie zdrowia oraz pracy i polityki społecznej prowadzą rozmowy dotyczące sytuacji hospicjów, a także zakładów opieki zdrowotnej prowadzonych przez organizacje pożytku publicznego. Analizowane są propozycje i uwagi zgłaszane przez te podmioty, informuje Aleksandra Smolińska z biura prasowego MZ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • TELEPATA, 2012-02-28 11:16:18

    okrutne jest to życie. okrutne!!!!!!!
  • KOTLET, 2012-02-28 11:10:05

    Zdechnąć można.jak się to czyta.Bez Tego nie da się żyć a co dopiero umrzeć!!!