PARTNER PORTALU
  • BGK

Płatne usługi szansą dla szpitali i przychodni?

  • Rynek Zdrowia/Fakty TVN    26 czerwca 2017 - 14:48
Płatne usługi szansą dla szpitali i przychodni?
fot.pixabay

Możliwość współpłacenia przez pacjentów za usługi medyczne w publicznej służbie zdrowia jest dla rządu wizerunkowo ryzykowna, ale mogłaby być jednym z rozwiązań problemów finansowych szpitali i przychodni.
Jak wskazują Fakty TVN, od kilku lat na oddziale chirurgii onkologicznej w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim stoi 21 pustych łóżek: NFZ nie ma pieniędzy na kontrakt.

Dyrektor szpitala Krystyna Płukis przypomina, że w tym samym czasie w placówce leczono stu pięćdziesięciu Libijczyków, ponieważ szpital miał umowę z ambasadą libijską.

Agnieszka Galbierczyk, kierownik administracyjny przychodni specjalistycznej w tej lecznicy wskazuje, że z powodu braku kontraktu z Funduszem przyszpitalna poradnia ginekologiczna jest czynna tylko trzy dni w tygodniu. Pacjentki, poza ciężarnymi, na wizytę czekają ponad rok. Tak samo jest w poradni okulistycznej. Pacjenci czekają kilkanaście miesięcy.

Jak zauważają Fakty TVN, za pieniądze uzyskane od pacjentów w dni, gdy jednostki nie pracują, szpital mógłby kupić np. nowy sprzęt, zyskaliby więc także ci, którzy czekają w kolejce. Galbierczyk zapewnia, że takie rozwiązanie nie odbiłoby się na pacjentach.

A publiczne szpitale, którym brakuje środków, i tak nierzadko pobierają pieniądze za teoretycznie bezpłatne zabiegi - albo poprzez fundacje, albo przekształcają się w spółki prawa handlowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • martwa-sarna, 2017-06-26 15:31:31

    czy wy nie widzicie ze gracie z ministrem schizofrenikiem , klamca i sadysta? On wszystkich wykonczy !!!