PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock, czyli lider w statystykach zgonów na nowotwory? Radni podjęli działania

  • PAP/MN    29 czerwca 2016 - 11:52
Płock, czyli lider w statystykach zgonów na nowotwory? Radni podjęli działania
Rada Miasta w Płocku (fot. UM Płock)

• Radni Płocka zaapelowali do rządu, wojewody i sejmiku Mazowsza o podjęcie działań w sprawie doposażenia tutejszej służby zdrowia w wysokospecjalistyczną aparaturę onkologiczną.
• Powodem ich działań jest wzrost liczby zgonów na nowotwory, zwłaszcza płuc i oskrzeli. Radni mówią, że Płock jest niechlubnym liderem w statystykach zgonów na nowotwory na Mazowszu.
"Statystyki nie kłamią, Płock umiera na nowotwory najszybciej w Polsce" - podkreślono w apelu, który jednogłośnie został przyjęty we wtorek przez radnych tego miasta. Powołując się na opublikowane przez ministerstwo zdrowia w 2015 r. "Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii", radni zwrócili uwagę, że "Płock jest niechlubnym liderem w statystykach zgonów na nowotwory na Mazowszu oraz wśród wszystkich polskich miast na prawach powiatu".

"Szczególnie niepokojące statystyki porównawcze dotyczą zgonów mieszkańców Płocka na nowotwory płuc i oskrzeli" - podkreślili radni, przypominając zarazem, iż miasto to "jest jednym z najgorzej wyposażonych w Polsce miast w aparaturę onkologiczną". "Nasze miasto nie posiada medycznej placówki radioterapii, a przede wszystkim niezbędnych w leczeniu onkologicznym akceleratorów liniowych, które funkcjonują już w 31. polskich miastach. Jesteśmy miastem o najgorszych statystykach nowotworowych, szczególnie zaniedbanym pod względem możliwości skutecznego leczenia onkologicznego" - napisali w apelu płoccy radni.

Czytaj też: Zarząd województwa odowłał dyrektora szpitala niezgodnie z prawem

W ich ocenie, obecna sytuacja w zakresie doposażenia działających na terenie miasta placówek służby zdrowia w specjalistyczny sprzęt onkologiczny "jest efektem wieloletnich zaniechań kolejnych premierów, rządów, ministrów, parlamentów i sejmików". "To politycy mają bezpośredni wpływ na poprawę jakości leczenia onkologicznego, bowiem źródłem finansowania wysokospecjalistycznej aparatury medycznej w Polsce jest budżet państwa oraz budżety wojewódzkie" - zaznaczono w apelu.

Jak ocenili radni, "dotychczasowa obojętność władz państwa polskiego i sejmiku samorządowego na nieprzeciętne problemy zdrowotne płocczan jest tym boleśniejsza, że to właśnie w Płocku zlokalizowany jest największy zakład rafineryjno-petrochemiczny w Europie Środkowo-Wschodniej", mający "duży wpływ na stan środowiska naturalnego, a co za tym idzie na stan zdrowia mieszkańców Płocka".

Z danych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia w 2015 r. w "Mapie potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii" dla woj. mazowieckiego wynika m.in., że wśród nowotworów złośliwych w tym regionie najczęstszą przyczyną zgonów są nowotwory płuc - 26,8 proc., przy czym najwyższe wartości wskaźnika umieralności odnotowywane były w Płocku i powiecie płockim oraz w sąsiednim powiecie sierpeckim. Według tego opracowania nowotwory złośliwe najbardziej zagrażają życiu mieszkańców powiatu miasta Płock, gdzie poziom umieralności jest o 16,1 proc. wyższy niż przeciętny dla całego kraju.

Czytaj też: Śląscy radni apelują do Andrzeja Dudy ws. finansowania szpitali×
KOMENTARZE (2)

  • dziurkaczbiurowy, 2016-06-30 13:11:44

    To najpierw "Celuloza" truła Polaków a potem Petrochemia w Płocku. Proste, jak sznurek w kieszeni.
  • mario , 2016-06-30 12:41:31

    Zamknąć Orlen