PARTNER PORTALU
  • BGK

Po kontroli małopolskiego NFZ

  • PAP    28 stycznia 2011 - 19:35
Po kontroli małopolskiego NFZ

Konkursy na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w Małopolsce zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującą procedurą - to wniosek z kontroli przeprowadzonej przez centralę NFZ w małopolskim oddziale Funduszu.
Jak poinformował w piątek rzecznik NFZ Andrzej Troszyński, kontrolerzy nie stwierdzili nieprawidłowości także w postępowaniach dotyczących leczenia szpitalnego, a jedną błędną decyzję oddział Funduszu naprawił uwzględniając odwołanie.

Chodzi o szpital w Rabce, którego dyrekcja po odrzuceniu oferty placówki dotyczącej świadczeń na oddziale wewnętrznym i izbie przyjęć złożyła doniesienie do prokuratury.

W konkursie dotyczącym leczenia szpitalnego stwierdzono uchybienia: z jedną placówką nie podpisano protokołu końcowego negocjacji, a w dokumentacji czterech postępowań brakowało podpisów kilku członków komisji. "Uchybienia te nie miały wpływu na końcowy rezultat konkursów" - stwierdzili kontrolerzy.

- Potwierdziło się nasze przekonanie, że konkurs został przeprowadzony zgodnie z prawem - powiedziała rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ Jolanta Pulchna.

Kontrola w małopolskim oddziale NFZ trwała od 10 do 19 stycznia. Sprawdzano, czy konkursy na świadczenia szpitalne oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną były przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami. Zespół z centrali badał też przyczyny unieważnienia lub odwołania postępowań konkursowych, odrzucenia ofert i informacje o nieprawidłowościach zgłoszone m.in. przez Związek Pracodawców Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej.

W Małopolsce odbyły się 954 konkursy dla świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), w których złożono łącznie 2740 ofert oraz 328 postępowań dla lecznictwa szpitalnego, w których były 672 oferty.

680 z tych ofert, czyli 22 proc., pochodziło od placówek nowych na rynku medycznym lub od dotychczasowych świadczeniodawców, ale w nowym zakresie. Ustalono, że wszystkie te placówki były kontrolowane.

Do tej pory do małopolskiego oddziału NFZ wpłynęło po rozstrzygnięciu konkursów 1,1 tys. odwołań, z czego 800 zostało rozpatrzonych. Pięć pozytywnie. Placówki niezadowolone z rozstrzygnięć dyrektora wojewódzkiego oddziału NFZ mogą się jeszcze odwołać do prezesa NFZ, który ma 30 dni na podjęcie decyzji administracyjnej. Potem pozostaje skarga do sądu administracyjnego.

- Do tej pory do prezesa NFZ wpłynęło z Małopolski 15 odwołań - powiedział Troszyński. Jego zdaniem taka liczba odwołań wynika jak się wydaje z rekordowej liczby oferentów, którzy przystąpili do konkursów.

- Okazuje się, że warto w Polsce tworzyć zakłady opieki zdrowotnej. Warto ubiegać się o kontrakt z NFZ, oddziały NFZ mają większy wybór, a pacjent lepszych świadczeniodawców - mówił Troszyński.

Jak podkreślił, kryterium cenowe nie było w konkursach rozstrzygające, co zarzucali NFZ dyrektorzy wielu placówek. "Zarządzenie prezesa w sprawie kryteriów oceny ofert było poddane konsultacji i opublikowane w 2009 r. Waga kryteriów innych niż cena stanowi 70 proc. oceny łącznej" - podkreślił Troszyński. Rzecznik NFZ dodał, że brak premiowania w rankingu placówek, które do tej pory udzielały świadczeń pacjentom, wynika z decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 2009 r.

Sposób przeprowadzenia konkursów w woj. małopolskim otwarcie krytykowali przedstawiciele tych placówek, które kontraktów nie dostały. Według nich niekoniecznie wygrali najlepsi - posiadający najlepszy sprzęt i kadrę, bo decydujące okazało się kryterium ceny. Sprawa kontraktów na rok 2011 była tematem nadzwyczajnych sesji sejmiku województwa i Rady Miasta Krakowa. Podczas obrad po raz kolejny padły zarzuty, że z rynku medycznego w Małopolsce wypadło wiele renomowanych i działających od lat placówek i że pacjenci w wielu miejscowościach nie mają zapewnionej ciągłości opieki specjalistycznej.

Do 20 lutego mają być rozstrzygnięte konkursy uzupełniające ogłoszone przez małopolski NFZ. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.