PARTNER PORTALU
  • BGK

Początek krajowego protestu szpitali powiatowych?

  • Rynek Zdrowia    27 listopada 2015 - 08:04
Początek krajowego protestu szpitali powiatowych?

fot.fotolia

Wielkopolski Związek Szpitali Powiatowych i starostowie przedstawili stanowisko, w którym zarekomendowali szpitalom, by nie podpisywały kontraktów "na warunkach uniemożliwiających zbilansowanie bieżącej działalności".
W nadchodzący poniedziałek i wtorek (30 listopada-1 grudnia) planowane jest w Bochni posiedzenie Związku Powiatów Polskich, podczas którego przewodniczący konwentów wszystkich województw podejmą decyzję o działaniach w skali ogólnopolskiej.

Szpitale powiatowe w Wielkopolsce podejmą co prawda negocjacje z NFZ w sprawie przyszłorocznego kontraktu, ale termin na podpisanie umów, pierwotnie wyznaczony na koniec listopada, już został już przedłużony do połowy grudnia. Szpitale zapowiadają, że w proteście wobec zbyt niskich propozycji kontraktów oflagują budynki. Aneksów do umów zaproponowanych przez NFZ w pierwszej turze negocjacji podpisywać nie zamierzają.

Propozycje dalekie od oczekiwań

- Propozycje kontraktów na rok 2016 są w większości szpitali niższe niż w roku 2015 r. i nie uwzględniają kosztów wynikających m.in. ze wzrostu płacy minimalnej, „ozusowania” umów, zmiany podatku VAT, rosnących kosztów gotowości, które są generowane wzrastającymi wymaganiami - podał zasadnicze powody protestu Zbyszko Przybylski, prezes Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych, prezes Szpitala Powiatowego we Wrześni Sp. z o.o.

Protestujące szpitale powiatowe domagają się: zwiększenia wartości kontraktów o min. 25 proc. nie wliczając w to wzrostu wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych, wzrostu wartości kontraktu w zakresie POZ - Nocnej i Świątecznej Opieki Lekarskiej i Pielęgniarskiej oraz jednakowej ceny punktu w SOR i izbie przyjęć.

Jak już pisaliśmy, w Poznaniu odbyło się wcześniej spotkanie starostów, dyrektorów i prezesów wielkopolskich szpitali powiatowych z dyrektorką Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Magdaleną Kraszewską. Dyrektorzy szpitali podkreślali, że kwoty kontraktów zaproponowane przez NFZ na 2016 r. nie zapewnią prawidłowego funkcjonowania placówek. Ich zdaniem propozycje "dalece odbiegają nie tyle nawet od oczekiwań, co od możliwości zmieszczenia się w tych środkach przez podmioty szpitalne w powiatach".

Według przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego, starosty ostrzeszowskiego Lecha Janickiego zmniejszenie kwot kontraktów jest wynikiem wyodrębnienia z dysponowanych przez wojewódzkie oddziały NFZ środków przeznaczonych na podwyżki dla pielęgniarek. Zdaniem starosty, w woj. wielkopolskim ogólna pula na świadczenia medyczne zostanie z tego tytułu umniejszona o ok. 150-170 mln zł.

Cały artykuł czytaj na Rynekzdrowia.pl

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ja, 2015-11-27 18:21:12

    co za problem 35% szpitali do likwidacji zaplecze II frontu ukraińskiego powinno być dawno zlikwidowane