Podkarpacie bez dentystów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 04-01-2011
  • drukuj
Połowa mieszkańców regionu, czyli blisko milion osób, od wczoraj nie ma podstawowej opieki stomatologicznej świadczonej w ramach ubezpieczenia.
Podkarpacie bez dentystów

Ponad 300 gabinetów dentystycznych nie podpisało na ten rok kontraktów z podkarpackim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia – pisze „Rzeczpospolita”.

Związku Lekarzy Dentystów na Podkarpaciu uważa, że od trzech lat nie wzrosły stawki za punkt, a koszty rosną z roku na rok. Stomatolodzy nie mogą dopłacać do własnych gabinetów. Od 2008 r. koszty utrzymania gabinetów wzrosły średnio o 22 proc.

W niektórych powiatach zamieszkanych przez kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców od nowego roku bezpłatne usługi dentystów dostępne są tylko w pojedynczych gabinetach. Tak jest np. w powiecie przemyskim, gdzie aż w 13 gminach mieszkańcy nie mają podstawowej opieki stomatologicznej.

Obecnie podkarpacki fundusz prowadzi konkurs na opiekę stomatologiczną dla dzieci i młodzieży. Wkrótce ma ogłosić nowy konkurs ofert z przyspieszoną procedurą. Ta trwa jednak co najmniej dwa miesiące, a to oznacza, że mieszkańcy każdej podkarpackiej gminy będą mogli bezpłatnie wyleczyć bolące zęby najwcześniej w marcu – podaje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE