PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpacie szykuje się do zmian w nocnej pomocy lekarskiej

  • PAP/AH    29 września 2017 - 12:00
Podkarpacie szykuje się do zmian w nocnej pomocy lekarskiej
(Fot. PTWP)

W związku ze zmianami, które wejdą w życie 1 października w organizacji nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, podkarpacki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomił dla pacjentów specjalne numery telefonów.
• Podkarpacki NFZ uspokaja i zapewnia, że punktów pomocy nocnej zwiększy się.

• Informacji dotyczących udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można szukać pod specjalnym numerem telefonu - stacjonarnym i komórkowym. 

• Takie informacje mają być też przekazywane przez księży w podkarpackich parafiach.

Informacje dotyczące udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w tym o placówkach, które tej pomocy będą udzielać, można uzyskać przez całą dobę pod numerem 800 804 009.

Te same informacje będą udzielane pod numerem komórkowym: 506 714 148. Jednak ten numer będzie aktywny tylko tymczasowo - od godziny 18 w piątek 29 września do 8 rano w poniedziałek 2 października.

Rzecznik podkarpackiego NFZ Marek Jakubowicz poinformował w piątek (29 września), że Fundusz za pośrednictwem kurii skierował do księży w podkarpackich parafiach list z prośbą, by w miarę możliwości przekazywali informacje na temat zmian parafianom.

Ponadto podkarpacki NFZ prowadził też, w każdą środę września, spotkania informacyjne dla pacjentów w największych szpitalach regionu: w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu. Rozdawano ulotki informacyjne, w salach konferencyjnych udostępnionych przez dyrekcje szpitali pracownicy Funduszu odpowiadali na pytania pacjentów.

- Informowaliśmy m.in., że u nas liczba punktów, w których będzie udzielana pomoc nocna i świąteczna, się zwiększy. Zamiast placówek prywatnych, teraz tej pomocy będą udzielać szpitale, w których takie punkty powstały - mówił rzecznik.

Dodał, że informowano pacjentów też o tym, żeby z nagłym zachorowaniem, pogorszeniem zdrowia, ale takim, które nie zagraża życiu, zgłaszać się właśnie do tych punktów, nie zaś na szpitalny oddział ratunkowy, który zajmuje się cięższymi przypadkami.

Organizowano też konferencje prasowe dla lokalnych mediów, za pośrednictwem których poinformowano społeczeństwo o zmianach.

Jakubowicz przypomniał, że "stare" placówki świadczące nocną i świąteczną pomoc medyczną mają obowiązek udzielania tej pomocy do niedzieli 1 października, do godz. 8.00 Po tej godzinie zadania te przejmą "nowe" punkty.

Ponadto wykazy świadczeniodawców, którzy od niedzieli będą udzielać takiej pomocy, muszą być publikowane w "starych" i "nowych" punktach, w gabinetach lekarzy POZ. Wykaz jest też dostępny na stronie podkarpackiego NFZ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.