PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: ponad 19 mln zł na inwestycje w samorządowych uzdrowiskach

  • PAP    28 stycznia 2015 - 18:10
Podkarpackie: ponad 19 mln zł na inwestycje w samorządowych uzdrowiskach
fot. Rynek Zdrowia

W bieżącym roku dwa podkarpackie uzdrowiska w Rymanowie Zdroju i Horyńcu Zdroju przeznaczą na inwestycje łącznie ponad 19 mln zł.
Samorząd województwa podkarpackiego jest właścicielem dwóch spółek uzdrowiskowych. W styczniu 2013 r. przejął od Skarbu Państwa spółkę "Uzdrowisko Rymanów", natomiast rok później samorząd stał się właścicielem uzdrowiska w Horyńcu Zdroju.

Jak poinformował PAP rzecznik marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, po przejęciu obu uzdrowisk zostały przygotowane pięcioletnie plany ich rozwoju. "Wszystkie inwestycje, które w tym roku będą realizowane w obu uzdrowiskach są zapisane w tych planach" - dodał.

W bieżącym roku w spółce "Uzdrowisko Rymanów" planowane są inwestycje na łączną kwotę 13,5 mln zł. W ramach tych inwestycji przeprowadzona zostanie m.in. modernizacja Zakładu Produkcji Wód, gdzie wymieniona będzie linia produkcyjna, zmodernizowana będzie też kotłownia. Planowana jest również modernizacja Zakładu Fizjoterapii w tym m.in. dobudowa piętra, zmiana dachu i budowa windy.

Leyko zaznaczył, że w horynieckim uzdrowisku wydanych zostanie w bieżącym roku na inwestycje ponad 5,5 mln zł. "W ramach tych pieniędzy wykonana zostanie termomodernizacja obiektów sanatoryjnych, w tym wymiana okien. Wymieniony zostanie też wyeksploatowany i przestarzały sprzęt rehabilitacyjny" - powiedział.

Odremontowana zostanie też sala gimnastyczna w Zakładzie Przyrodoleczniczym. Założony zostanie również monitoring obiektów sanatoryjnych.

Rzecznik podkreślił, że wszystkie inwestycje, realizowane w tym roku, jak i zaplanowane na kolejne lata, mają przede wszystkim przyczynić się do zwiększenia liczby kuracjuszy.

Wśród inwestycji, które będą realizowane w ciągu najbliższych lat jest m.in. budowa w Horyńcu Zdroju nowego pawilonu z pełnym zapleczem Spa&Wellness.

Uzdrowisko w Horyńcu-Zdroju świadczy usługi lecznicze związane z wykorzystaniem m.in. borowiny i wody siarczkowo-siarkowodorowej. Spółka zajmuje się też leczeniem chorób narządu ruchu i reumatycznych. Przedsiębiorstwo jest również producentem naturalnej wody źródlanej "Hetmańska".

Z usług leczniczych spółki korzystają m.in. kuracjusze z Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także klienci komercyjni z kraju i zagranicy. Uzdrowisko prowadzi usługi lecznicze w trzech obiektach: "Dom Zdrojowy", "Jawor" oraz "Modrzew". Spółka zatrudnia ponad 100 osób.

Natomiast w uzdrowisku w Rymanowie Zdroju zatrudnionych jest ponad 300 osób. Placówka specjalizuje się w leczeniu m.in. górnych dróg oddechowych, chorób układu krążenia, nerek i dróg moczowych. Spółka produkuje i sprzedaje m.in. wodę mineralną oraz kosmetyki. W skład uzdrowiska wchodzi pięć sanatoriów, trzy szpitale, przychodnia i dwa zakłady przyrodolecznicze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • q71, 2015-01-29 09:32:21

    szkoda tylko że pociągi do Horyńca kasują
  • bcb, 2015-01-29 08:52:53

    Bardzo cieszy rozwój uzdrowisk na terenie Podkarpacia , cieszy również to ,że mamy wspaniały Samorząd województwa .