PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Ponad 83 mln euro na zdrowie z RPO

  • bad/PAP    5 marca 2016 - 14:54
Podkarpackie: Ponad 83 mln euro na zdrowie z RPO
Pieniądze z RPO będą mogły być wydane na rozbudowę istniejących placówek medycznych oraz na zakup sprzętu medycznego. (Fot. Shutterstock)

• Ponad 83 mln euro zapisanych zostało w Regionalnym Programie Operacyjnym woj. podkarpackiego na działania związane ze służbą zdrowia.
• Pieniądze te przeznaczone zostaną m.in. na programy profilaktyczne oraz poprawę infrastruktury medycznej.
Jak poinformował rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, pieniądze z RPO wydane zostaną przede wszystkim na działania, które zwiększą dostępność usług medycznych i podniosą standard opieki medycznej w całym województwie. "W efekcie chcemy zwiększyć długość życia w zdrowiu mieszkańców Podkarpacia" - dodał rzecznik.

W RPO na infrastrukturę ochrony zdrowia zapisano ponad 57,4 mln euro. Pieniądze będą przeznaczone szczególnie na polepszenie infrastruktury w obszarze pięciu głównych grup zachorowań. Są to choroby nowotworowe, układu krążenia, kostno-stawowo-mięśniowego, oddechowego i chorób psychicznych.

Jak zaznaczył Leyko, pieniądze będą mogły być wydane na rozbudowę istniejących placówek medycznych oraz na zakup sprzętu medycznego. "Wspierane inwestycję będą musiały też uwzględniać dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych" - podkreślił.

Rzecznik zastrzegł, że wsparcie tego typu projektów będzie uwarunkowane opracowaniem regionalnych map potrzeb zdrowotnych, za których opracowanie odpowiada wojewoda. Będą one przedstawiać m.in. potrzeby w zakresie poprawy infrastruktury medycznej w województwie.

Na programy profilaktyczne i zdrowotne w regionie w ramach RPO wydanych zostanie ponad 5,3 mln euro. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty, które dotyczyć będą profilaktyki m.in. w kierunku chorób układu krążenia, onkologicznych, w tym nowotworu jelita grubego, piersi i szyjki macicy oraz programy ułatwiające osobom w wieku produkcyjnym powrót do pracy. Według szacunków urzędu marszałkowskiego z programów profilaktycznych skorzysta ok. 13 tys. mieszkańców Podkarpacia.

W ramach RPO planowane jest także finansowanie dostępu do usług opieki zdrowotnej. Tym programem objęte zostaną osoby m.in. z chorobami i zaburzeniami psychicznymi oraz wymagające opieki paliatywnej i hospicyjnej. Na tego typu projekty zakłada się przeznaczenie ponad 20 mln euro.

"W ramach tych środków chcemy też uruchomić np. programy wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami. Kolejną grupą osób, które będzie mogła skorzystać z tych pieniędzy to osoby starsze, chcemy np. zwiększyć ilość świadczeń geriatrycznych i placówek tego typu" - dodał Leyko.

Podkarpacie w ramach RPO na l. 2014-2020 otrzyma ponad 2,1 mld euro. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.