PARTNER PORTALU
 • BGK

Podkarpackie: Ratownicy medyczni z nowymi karetkami i specjalistycznym sprzętem

 • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 15:49
Podkarpackie: Ratownicy medyczni z nowymi karetkami i specjalistycznym sprzętem
Karetki i sprzęt trafiły do pięciu zespołów ratownictwa medycznego z Podkarpacia. (fot.rzeszow.uw.gov.pl)

6,5 mln zł to łączna wartość 13 ambulansów i 13 urządzeń do kompresji klatki piersiowej, które trafiły w poniedziałek (5.02) do zespołów ratownictwa medycznego z woj. podkarpackiego.
 • Jak mówiła w poniedziałek wojewoda Ewa Leniart podczas uroczystego przekazania sprzętu, karetki są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, w tym dodatkowo w aparaty do kompresji klatki piersiowej, czyli do wykonywania czynności związanych z podtrzymywaniem życia.
 • 6,5 mln zł na zakup ambulansów i sprzętu udało się wygospodarować z budżetu wojewody podkarpackiego w ubiegłym roku dzięki oszczędnościom.  

- Chcemy, ażeby system państwowego ratownictwa medycznego działający na Podkarpaciu mógł sprawnie realizować zadania związane z podtrzymywaniem życia w sytuacjach zagrożenia - podkreśliła wojewoda.

Przekazane ambulanse i urządzenia kupiono pod koniec 2017 roku. Pozwolą zapewnić właściwy standard i wysoki poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych przez podstawowe, dwuosobowe zespoły ratownictwa medycznego. - Ufamy, że te zakupy przyczynią się do poprawy warunków pracy ratowników, ale także w znaczący sposób wpłyną na realizację zadań państwowego ratownictwa medycznego w naszym województwie - dodała Leniart.

Ratownicy medyczni obecni podczas uroczystego przekazania podkreślali w rozmowie z dziennikarzami, że na wyposażeniu ambulansów jest sprzęt najnowszej generacji niezbędny do ratowania życia ludzkiego, w tym m.in. defibrylator z możliwością transmisji danych, respirator, urządzenia do transportowania pacjenta (nosze podbierakowe, deska ortopedyczna, krzesełko kardiologiczne), a także dodatkowo sprzęt do uciskania klatki piersiowej, czyli nowo zakupione urządzenia do kompresji klatki piersiowej, wykorzystywany przy nagłym zatrzymaniu krążenia i zastępuje ludzkie ręce.

Czytaj więcej: Nowe Miasto. Szpital powiatowy zyskał trzy nowe pracownie

Wojewoda wyjaśniła, że 6,5 mln zł na zakup ambulansów i sprzętu udało się wygospodarować z budżetu wojewody podkarpackiego w ubiegłym roku dzięki oszczędnościom. - Pozwoliło to na wymianę co szóstej karetki, która działa w ramach systemu państwowego ratownictwa medycznego w naszym województwie - zaznaczyła wojewoda.

Dzięki dotacjom po 1,5 mln zł po trzy nowe karetki z pełnym wyposażeniem oraz po trzy urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej trafiły do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie i Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.

Również trzy nowe ambulanse z wyposażeniem i dwa urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej doposażyły Powiatową Stację Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu w Mielcu. Koszt zakupu to niecałe 1,5 mln zł.

Z kolei Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu, dzięki dotacji w wysokości nieco ponad milion zł wzbogacił się o dwa ambulanse z wyposażeniem i trzy urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej, a Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku - o dwa wyposażone ambulanse i dwa urządzenia do automatycznej kompresji klatki. Koszt zakupu to milion zł.

Wojewoda poinformowała jednocześnie, że oprócz tych 13 ambulansów zakupionych ze środków wojewody, z rezerwy ogólnej premiera zostało przeznaczonych ponad 744 tys. na zakup dwóch kolejnych karetek, które trafiły do Kolbuszowej i Leżajska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.