PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie szpitale pod lupą ZUS. Chodzi o zaległe składki

  • Rynek Zdrowia/Nowiny 24    14 lutego 2018 - 12:30
Podkarpackie szpitale pod lupą ZUS. Chodzi o zaległe składki
Kontrole trwają w czterech podkarpackich szpitalach, w tym w placówce w Rzeszowie i Brzozowie (fot.PTWP)

ZUS rozpoczął kontrolę szpitali na Podkarpaciu. Pracownicy zakładu sprawdzają w jaki sposób w szpitalach zatrudniani są lekarzy i czy dyrektorzy odprowadzają za nich składki. Okazuje się, że dyrektorzy i urzędnicy inaczej interpretują te same przepisy. Stąd też, niektóre szpitale mają problem.
Kontrole trwają w czterech podkarpackich szpitalach, w tym w placówce w Rzeszowie i Brzozowie. W jej wyniku w tarapatach znalazł się właśnie Szpital Specjalistyczny w Brzozowie, od którego ZUS domaga się, by zapłacił 5 mln zł zaległych składek.

ZUS twierdzi, że ten sam pracownik, nie może świadczyć pracy na rzecz tego samego zakładu na dwie różne umowy i od jednej z nich nie odprowadzać składek. Inaczej mówiąc lekarze zatrudnieni w szpitalu w ramach etatu lub kontraktu nie mogą dodatkowo dyżurować w placówce, która ich zatrudnia w ramach umowy zlecenia. I tu pojawia się problem, bo wielu dyrektorów właśnie tak radziło sobie z zabezpieczeniem dyżurów - piszą Nowiny 24.

Rozwiązaniem, które stosowali było kontraktowanie dyżurów przez firmę zewnętrzną, w której zatrudniał się lekarz. Ten sam, który miał w szpitalu etat. ZUS uważa, że takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem.

Przypomnijmy, że ZUS już w 2015 r. ostrzegał przed zatrudnianiem lekarzy w tym samym szpitalu na nieoskładkowane umowy. ZUS i sądy stoją na stanowisku, że dyżury na kontraktach, które mają miejsce po etatowych godzinach, również podlegają oskładkowaniu. 86 szpitali skontrolowanych w latach 2013-15 musiało wpłacić 132 mln zł zaległych składek i to zapewne nie koniec.

Np. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach ZUS - po kontroli - naliczył 3,3 mln zł zaległych składek.

Szpital poskarżył się w sądzie. W maju 2017 r. SN uznał, że nie będzie sprawy rozpatrywał, bo wyrok w podobnej sprawie wydał w 2015 r. Wówczas sędziowie uznali, że szpital w ogóle nie może zawierać kontraktu z lekarzem zatrudnionym już w nim na umowę o pracę. Nie może to być ani umowa cywilnoprawna, ani umowa-zlecenie, ani nawet umowa z zewnętrzną firmą, w której na kontraktach zatrudniają się etatowi pracownicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.