PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie zyska nowoczesne lądowisko

  • PAP    26 marca 2011 - 09:43

W ciągu roku planowane jest wybudowanie nowoczesnego lądowiska dla helikopterów medycznych przy szpitalu powiatowym w Mielcu. Inwestycja, której projekt został zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia, ma kosztować ponad 3,2 mln zł.
Jak poinformowała rzeczniczka placówki Aneta Dyka-Urbańska, mielecki szpital podpisał już w tej sprawie umowę z resortem zdrowia. Uzyskał także pozwolenie na budowę, a obecnie przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na budowę obiektu.

- Z inicjatywą skorzystania z programu Ministerstwa Zdrowia wyszły władze powiatu i szpitala. Były zgodne, że szpital, który ma nie tylko szpitalny oddział ratunkowy (SOR), ale również wysokospecjalistyczne jednostki, powinien dysponować takim rozwiązaniem - powiedziała rzeczniczka.

Dyrektor szpitala Leszek Kołacz dodał, że w placówce ponadto działa: neurochirurgia, ortopedia, urologia, hemodynamika.

- Tak nowoczesne jednostki stwarzają duże możliwości, ale to również konieczność dostosowania do ich klasy całego zaplecza, również transportu. Taką możliwość daje ministerialny program przygotowany z myślą o szpitalach, które mają SOR - zauważył Kołacz.

Według przepisów lądowisko musi się znajdować w bezpośredniej bliskości szpitala, a transport pacjenta nie może się odbywać łączonymi środkami lokomocji. Dyka-Urbańska dodała, że lądowisko usytuowane będzie na działce należącej do miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala.

Projekt lądowiska został zatwierdzony w ministerialnym konkursie na budowę lądowisk dla szpitali z SOR. Koszt inwestycji to ponad 3,2 mln zł, w tym ponad 2,7 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe środki zapewniło starostwo - 321 tys. zł i szpital - 160 tys. zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.