PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: 100 mln zł z UE na infrastrukturę w służbie zdrowia

  • PAP/JS    14 stycznia 2017 - 09:08
Podlaskie: 100 mln zł z UE na infrastrukturę w służbie zdrowia
O pieniądze mogą się starać placówki, które świadczą opiekę zdrowotną za pieniądze publiczne, przedsiębiorcy czy jednostki budżetowe. (Fot. pixabay)

• 100 mln zł z UE na inwestycje mogą łącznie pozyskać szpitale w Podlaskiem z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) województwa na lata 2014-2020.
• Urząd marszałkowski ogłosił konkurs na projekty.
• Można je będzie składać od 1 lutego do końca czerwca.
O pieniądze mogą się starać placówki, które świadczą opiekę zdrowotną za pieniądze publiczne, przedsiębiorcy czy jednostki budżetowe. Chodzi o konkretną grupę świadczeń na rzecz dorosłych pacjentów, z dziedzin takich jak: choroby układu krążenia, nowotwory, schorzenia układu kostno-stawowo-mięśniowego, układu oddechowego, choroby psychiczne - czytamy w konkursowym ogłoszeniu. Chodzi np. o takie inwestycje, które pozwolą zwiększyć wykrywanie nowotworów, dostępność do rehabilitacji kardiologicznej i ogólnej.

"W ramach ogłoszonego konkursu RPO jeden szpital może złożyć jeden wniosek" - poinformował odpowiedzialny za ochronę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk.

Władze województwa zapowiadając konkursy w ramach RPO na 2017 r. już wcześniej podkreślały, że konkurs związany z dotacjami na infrastrukturę w służbie zdrowia jest wyczekiwany i potrzebny, ale nie zaspokoi wszystkich potrzeb w regionie.

Bogdan Dyjuk powiedział, że te potrzeby sięgają nawet kilkuset milionów złotych, a placówki szukają możliwości ich finansowania w różnych źródłach, nie tylko w programie regionalnym.

"W tej perspektywie nacisk jest położony na unowocześnienie lecznictwa szpitalnego, czyli na wyposażenie i prace modernizacyjne powiązane z tym wyposażeniem" - powiedział Dyjuk i wskazał, że nawet np. zakup urządzenia do rezonansu magnetycznego wymaga dostosowania pomieszczeń.

Niezbędnym warunkiem do złożenia wniosku o dotację jest uzyskanie przed dany podmiot od wojewody dokumentu pod nazwą: Ocena Celowości Inwestycji OCI). Wojewoda oceni, czy dany pomysł jest zgodny z mapą potrzeb zdrowotnych i priorytetami w tej dziedzinie w regionie.

Władze województwa zastanawiają się m.in. jak zagospodarować na potrzeby Białostockiego Centrum Onkologii sąsiedni budynek po oddziale ginekologicznym szpitala wojewódzkiego. Samorząd województwa za 30 mln zł zmodernizował i dobudował obiekt na potrzeby ginekologii i położnictwa w głównym kompleksie szpitala. Trwa przeprowadzka tego oddziału. 18 stycznia pacjentki mają być przyjmowane w nowym oddziale położniczym.

Dyjuk mówił dziennikarzom w czwartek, że trwają rozmowy o przygotowaniach do dalszych inwestycji w centrum onkologii. Podkreślał, że trzeba wszystko dobrze przemyśleć i zastanowić się z jakich źródeł i jakie inwestycje mogłyby być realizowane. Z poprzedniego RPO na lata 2007-2013 była finansowana część modernizacji w BCO.

Wnioski w ogłoszonym bieżącym konkursie będą oceniane w miesięcznych cyklach, do wyczerpania dostępnych środków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.