PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie - biała plama na mapie całodobowej opieki psychiatrycznej dzieci

  • Rynek Zdrowia    15 listopada 2016 - 13:03
Podlaskie - biała plama na mapie całodobowej opieki psychiatrycznej dzieci
Najbliższe oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży z woj. podlaskiego znajdują się w Olsztynie i Józefowie (fot.pixabay)

W Polsce brakuje specjalistów z psychiatrii dziecięcej, szczególnie w województwie podlaskim. Głównie dlatego od ponad 5 lat nie ma tu oddziału całodobowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi mieszkańcy, którzy wymagają leczenia na oddziale psychiatrycznym, korzystają z placówek w ościennych regionach.
Podlaskie to biała plama na mapie całodobowej opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży w Polsce. W latach 2011 - 2016 Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ ogłosił aż 7 postępowań konkursowych w tym zakresie. Do konkursów nikt się nie zgłosił. Najbliższe oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży z woj. podlaskiego znajdują się w Olsztynie i Józefowie.

Na stronie internetowej POW NFZ cały czas publikowany jest komunikat o pilnej potrzebie zabezpieczenia świadczeń psychiatrycznych dla dzieci. Plan zakupu na 2016 r. wynosił 948 672 zł, natomiast na realizację tych świadczeń w przyszłym roku zarezerwowano i już 1 349 740 zł. Czy ta kwota będzie wykorzystana?

- Niewiele zmienia się w tym zakresie ze względu na brak lekarzy specjalistów w naszym województwie - mówi Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy Podlaskiego OW NFZ. - Świadczenia realizowane na rzecz dzieci i młodzieży w zakresie psychiatrii są obecnie finansowane w ramach migracji oraz na podstawie indywidualnych wniosków świadczeniodawców. Dotyczy w szczególności młodzieży - dodaje.

Lepiej jest w zakresie ambulatoryjnych świadczeń psychiatrycznych dla najmłodszych, które w Podlaskiem realizuje sześć placówek, m.in. Specjalistyczny Psychiatryczny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, NZOZ Ośrodek Symulacji Rozwoju dla Dzieci w Łomży, Centrum Medyczne ”Opoka” w Białymstoku. W sumie 13 placówek w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży ma zakontraktowane świadczenia z NFZ.

Jednak najmłodsi mieszkańcy województwa podlaskiego, którzy wymagają leczenia na całodobowym oddziale psychiatrycznym, muszą korzystać z placówek w ościennych województwach. Najbliższe znajdują się w Olsztynie i Józefowie. Dojazd rodziców do dzieci w trakcie hospitalizacji, to ogromy problem. A przecież młodzi pacjenci potrzebują wsparcia także z ich strony.

Więcej czytaj na Rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glaertes, 2016-11-15 17:06:29

    Ten kraj to taka żydowsko-amerykańska psychuszka! Jak można normalnie żyć i funkcjonować pracując za najniższą krajową - 2 mln ludzi! Jak można być normalnym pracując po 12 godzin zamiast po 8? Doigracie się kiedyś za to! Naród!