PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie. Szpital w Łomży otrzymał certyfikat akredytacyjny ministra zdrowia

  • PAP/KDS    29 marca 2018 - 17:37
Podlaskie. Szpital w Łomży otrzymał certyfikat akredytacyjny ministra zdrowia
Łomżyński szpital podlega samorządowi województwa podlaskiego. (fot.pixabay.com)

Szpital wojewódzki w Łomży odebrał w czwartek (29.03) od ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego certyfikat potwierdzający spełnienie standardów akredytacyjnych dla lecznictwa szpitalnego i jakość usług.
  • Łomżyński szpital podlega samorządowi województwa podlaskiego. Jest piątą placówką w regionie z takim certyfikatem.
  • Program certyfikacji, prowadzony przez Centrum Monitorowania Jakości, ma na celu doskonalenie opieki szpitalnej. Certyfikat potwierdza wysoką jakość wszystkich procedur realizowanych w szpitalu.
  • W ocenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który wręczył w czwartek certyfikat dyrektorowi szpitala w Łomży Romanowi Nojszewskiemu, łomżyński szpital z około 600 łóżkami to poważna jednostka, która zapewnia opiekę w dużym regionie, spełnia wszystkie normy i kryteria jakości.

Minister mówił, że jakość w medycynie chyba jest w tej chwili jedną z kluczowych kwestii. - Tak naprawdę wydaje się, że coraz bardziej powinniśmy skłaniać się do tego, żeby to jakość była kluczowa w ogóle w ocenie jednostek - mówił Szumowski.

Przypomniał, że wzrost nakładów na ochronę zdrowia będzie najbardziej odczuwalny w 2020 r., a największy w 2021 r. - Pytanie jest, w jaki sposób rozdysponować te pieniądze, które przyjdą. Pytanie, komu dawać. Wydaje się, że tym, którzy spełniają jakość - powiedział Szumowski.

Czytaj więcej: Do budowy onkologicznego hospicjum brakuje 14 mln zł

Dodał, że docelowo byłoby nawet rozsądne, żeby szpitale, które gwarantują tę jakość, miały lepsze warunki, tak naprawdę również i finansowania. Zaznaczył, że na razie taka zależność nie jest przedmiotem żadnych prac ani w resorcie, ani w nieformalnych pracach, ale wydaje się to logicznym rozwiązaniem przy planowanym w najbliższych latach wzroście nakładów na ochronę zdrowia.

Minister nie podał, ile placówek w kraju ma takie certyfikaty, ale stwierdził, że coraz więcej. Jego zdaniem, powinny np. powstać - z wykorzystaniem także narzędzi informatycznych - ogólnopolskie rejestry jakości. Mówił, że informatyzacja jest kolejną dziedziną, która wymaga bardzo potężnego nacisku, żeby ruszyła do przodu. - I to robimy - stwierdził Szumowski. Wyraził nadzieję, że część ogólnopolskich rejestrów jakości będzie mogła ruszyć częściowo w przyszłym roku i dzięki temu prowadzić realną ocenę jakości w całej Polsce.

Czytaj więcej: Dodatkowe pieniądze na budowę stałej bazy lotniczego pogotowia

Uczestniczący w uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski dodał, że certyfikat to podsumowanie dotychczasowych działań szpitala, ale i wyzwanie. Wyraził nadzieję, że będzie się to przekładało zarówno na warunki pracy personelu, jak i na usługi służące pacjentom.

Szpital w Łomży jest placówką prowadzoną przez samorząd województwa podlaskiego. Członek zarządu regionu Stefan Krajewski prosił ministra Szumowskiego o wsparcie placówek na Podlasiu, zwracał uwagę m.in. na trudną sytuację szpitala psychiatrycznego w Choroszczy koło Białegostoku.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.