PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: szpitale podległe samorządom chcą 12 mln zł za nadwykonania

  • PAP/TK    21 lutego 2018 - 18:02
Podlaskie: szpitale podległe samorządom chcą 12 mln zł za nadwykonania
Dyrektorzy szpitali tłumaczą, że nie mogli odmówić pacjentom pomocy (Fot. pixabay)

Szpitale podległe samorządowi województwa podlaskiego, wykonały świadczenia medyczne o wartości 12,6 mln ponad ryczałt wynikający z umów z NFZ. Fundusz zaproponował zapłatę ugodową w wysokości 9,5 mln zł. To złodziejska propozycja - komentują dyrektorzy szpitali.
  • Szpital w Białymstoku wyliczył nadwykonanie na kwotę 2,1 mln zł. NFZ proponuje zapłatę 90 tys. zł.   - To złodziejska propozycja - komentuje dyrekcja. 
  • Gdyby szpitale na Podlasiu trzymały się świadczeń tylko w ramach ryczałtu, musiałyby odmówić hospitalizacji prawie 570 pacjentów. 
  • Zarząd województwa proponuje szpitalom poręczenie kredytu w wysokości 11 mln zł. 

Najtrudniejsza sytuacja jest w jednym z największych szpitali w regionie - szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Szpital wyliczył nadwykonanie ponad ryczałt na kwotę ponad 2,1 mln zł, a NFZ proponuje zapłatę jedynie 90 tys. zł - poinformowali na wspólnej konferencji prasowej Bogdan Dyjuk oraz dyrektor tego szpitala Cezary Nowosielski.

Szpital wojewódzki nie zgodził się na propozycję NFZ, wystawił faktury Funduszowi z terminem płatności z końcem lutego i zapowiada, że jeżeli NFZ nie opłaci tych świadczeń, będzie dochodził tych pieniędzy przed sądem. W ocenie Dyjuka, kwota 90 tys. zł, przy 2,1 mln zł nadwykonań to "złodziejska propozycja".

Chodzi o pieniądze za czwarty kwartał 2017 r., gdy obowiązywała już ustawa o tzw. sieci szpitali.

-To nie jest tak, że samorząd województwa jako organ tworzący, faktycznie zamienia się w wytwórnię papierów wartościowych i co kwartał będzie dodawał naszym jednostkom, także temu szpitalowi, pieniądze na bieżące utrzymanie - mówił Dyjuk.

- Nie może być tak, że ciągle my ponosimy "ofiarę", ciągle dokładamy pieniądze do modernizacji, natomiast się okazuje, że do bieżącego funkcjonowania także musimy. To nie jest uczciwe podejście ze strony płatnika do realizacji naszych zadań - dodał Dyjuk, który w zarządzie województwa odpowiada za ochronę zdrowia.

Czytaj także: Marszałkowskie szpitale woj. śląskiego chcą całej zapłaty za nadwykonania

Dyrektor Cezary Nowosielski poinformował, że gdyby się trzymać wykonania świadczeń tylko w ramach ryczałtu, szpital musiałby odmówić w 2017 r. przyjęcia 568 pacjentów i kolejnych 2,8 tys. w przyszpitalnych poradniach. W czwartym kwartale 2017 r. hospitalizowano ponad 4,7 tys. pacjentów i udzielono ponad 23,3 tys. porad w poradniach specjalistycznych.

-Moglibyśmy na trzy miesiące zamknąć dwa oddziały internistyczne, nie przyjmować ani jednego pacjenta i ryczałt w szpitalu zostałby wykonany - mówił Nowosielski. Apelował do NFZ o ponowne przeliczenie - jego zdaniem - źle obliczonego ryczałtu.

NFZ wyliczał ryczałt na podstawie danych z 2015 r. Dyrektor Nowosielski przypomina, że szpital był wtedy w trakcie przeprowadzania ważnych inwestycji, np. budowy nowego oddziału ginekologii, ale tego NFZ w wyliczaniu ryczałtu nie uwzględnił.

Rzecznik podlaskiego NFZ Rafał Tomaszczuk poinformował PAP, że zapłata 2 mln zł szpitalowi wojewódzkiemu w Białymstoku "nie jest możliwa, ponieważ NFZ jest zobowiązany do płacenia świadczeń do określonej w umowie kwoty ryczałtu".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.