PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Więcej energii na zwalczanie AIDS

  • BEZ    11 stycznia 2010 - 16:45

Mimo, że od pierwszych przypadków zachorowań na AIDS minęło ćwierć wieku, a medycyna poczyniła wielkie postępy, nadal jest to bardzo groźna choroba. Podlaskie powołało zespół do zwalczania AIDS.
Wiele osób żyje w nieświadomości, że zostały zarażone i powinny się leczyć. Nie wszyscy też wiedzą, jak może dojść do zakażenia wirusem HIV. Dlatego w poniedziałek 11 stycznia podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim powołany został Podlaski Wojewódzki Zespół ds. Realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV.

Pod porozumieniem podpisali się m.in. wicemarszałek Bogusław Dębski, prezydent Suwałk Józef Gajewski, wiceprezydent Łomży Krzysztof Choiński, szef podlaskiego oddziału NFZ Jacek Roleder, komendant wojewódzki policji Igor Parfieniuk, dyrektor Izby Celnej Mirosław Sienkiewicz, przedstawiciele wojewody, kuratorium oświaty, straży granicznej.

Zespół zamierza w krótkim czasie doprowadzić do utworzenia w Suwałkach punktu konsultacyjnego, w którym będzie można anonimowo i bezpłatnie zrobić testy na obecność HIV. Takich punktów w Polsce jest 27, ale w Podlaskim tylko jeden. Mieści się w Białymstoku przy ul. Św. Rocha 3. Czynny jest w poniedziałki i środy w godzinach 15-17.30. Rocznie korzysta z jego usług około 600 osób. Prawdopodobnie następny taki punkt powstanie w Łomży.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.