PARTNER PORTALU
 • BGK

Podniesienie składki płaconej przez lekarzy wywołało bunt

 • PAP/Rzeczpospolita    23 września 2014 - 06:59
Podniesienie składki płaconej przez lekarzy wywołało bunt

Zapowiedź podwyższenia składek na rzecz lekarskiego samorządu wywołała największy od lat protest w środowisku.
12,6 tys. - tylu medyków podpisało się już pod petycją przeciw działaniom Naczelnej Rady Lekarskiej. Lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce jest 180 tys., więc protest poparło już 7 proc. z nich. Liczba może robić wrażenie, szczególnie że podpisy są zbierane dopiero od tygodnia - informuje "Rzeczpospolita".

Bunt wywołało podniesienie składki obowiązkowo płaconej przez lekarzy, jednak w rzeczywistości ma też związek ze złą oceną, którą medycy wystawiają swojemu samorządowi.

Czytaj też:  Minister ma pomysł na kolejki do lekarza

Składka wynosi 480 zł rocznie, a od stycznia 2015 r. wzrośnie do 720 zł. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz konieczność podwyżki tłumaczył tym, że w Polsce opłaty należą do najniższych w UE, a wyższe składki płacą m in. adwokaci i notariusze.

Michał Feldman, twórca serwisu Konsylium24.pl, w którym powstała petycja, uważa jednak, że w proteście nie chodzi tylko o pieniądze. "Lekarze mają poczucie, że ich władze się z nimi nie komunikują, a samorząd oderwał się od swojej służebnej misji" - mówi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Lorak, 2014-09-24 17:10:39

  Do Karol: Płacisz 360 zł za jedną wizytę u lekarza?! To znaczy, że na poczekaniu sam sobie wymysliłeś stawkę albo cię leczy jakiś wybitny specjalista lub zwykły naciągacz. Są lekarze, dla których 720 zł to bardzo wysoka stawka. Wbrew powszechnym wyobrażeniom, nie wszyscy lekarze to krezusi....  rozwiń
 • Karol, 2014-09-23 08:44:08

  Nie jestem uczestnikiem tego sporu ponieważ aniu nie jestem lekarzen, ani też członkiem samorządu lekarskiego i to w gruncie rzeczy ich wewnętrzna sprawa. Patrząc na spór z boku, ze strony pacjenta, to wywołuje on szeroki uśmiech: toż ta kwestionowana składka stanowi około połowy ceny jednorazowej w...izyty u medyka!  rozwiń
 • glews, 2014-09-23 08:20:04

  Patrzcie ludziska jakie biedaki! No, no chyba przyjdzie im na zasiłek pójść...do MOPS-u