PARTNER PORTALU
  • BGK

Podwyższenie kapitału zakładowego szpitala nie zawsze opodatkowane

  • Rynek Zdrowia/Rzeczpospolita    31 lipca 2017 - 15:11
Podwyższenie kapitału zakładowego szpitala nie zawsze opodatkowane
Pojęcie „w sprawach zdrowia" nie jest zdefiniowane przez ustawę i wymaga ścisłej interpretacji (fot.fotolia)

Podwyższenie kapitału zakładowego, wiążące się z wniesieniem wkładu przeznaczonego na cele zdrowotne, jest czynnością dotyczącą ochrony zdrowia. W związku z tym nie podlega opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Spółka prowadząca szpital, której jedynym udziałowcem jest gmina, w ramach prowadzonej działalności oferuje świadczenia zdrowotne niemal wyłącznie na podstawie kontraktu z NFZ. Za niektóre lata spółka wykazywała stratę, mimo podejmowanych działań restrukturyzacyjnych - podaje "Rzeczpospolita".

Zgromadzenie wspólników dwukrotnie podejmowało uchwałę o dalszym istnieniu spółki. Kapitał zakładowy był natomiast podnoszony trzykrotnie. Zgodnie z dwiema pierwszymi uchwałami o podwyższeniu kapitału zakładowego, podwyższenie zostało pokryte wkładami pieniężnymi, z kolei trzecia uchwała przewidywała pokrycie podwyższenia przez aport w postaci nieruchomości.

Według spółki, podwyższenie kapitału zakładowego, nie podlega opodatkowaniu PCC. Odmienne stanowisko miał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, który stwierdził, że za czynności cywilnoprawne w sprawach zdrowia należy rozumieć jedynie czynności bezpośrednio związane ze zdrowiem. Podwyższenie kapitału zakładowego do takich czynności się natomiast nie zalicza. Spółka wniosła na tę interpretację skargę do WSA.

WSA w Gliwicach stwierdził jednak, że pojęcie „w sprawach zdrowia" nie jest zdefiniowane przez ustawę i wymaga ścisłej interpretacji. Sąd uznał, że mimo tego spółka wskazała dokładnie, na co przeznaczyła środki otrzymane w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, np. na utrzymanie działalności oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Wobec tego sąd uznał interpretację przepisów dokonaną przez Izbę Skarbową za nieprawidłową - pisze "Rzeczpospolita".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.