PARTNER PORTALU
  • BGK

Polacy masowo wyrabiają karty EKUZ. Ale czy warto?

  • Aneta Kaczmarek    21 kwietnia 2018 - 06:00
Polacy masowo wyrabiają karty EKUZ. Ale czy warto?
Wybierając się na wakacje, warto mieć kartę EKUZ/ fot. Śląski NFZ

Im bliżej wakacji czy dłuższych, jak majowy, weekendów, tym dłuższe kolejki chętnych do posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
  • Karta wydawana jest bezpłatnie i potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. 
  • Karta EKUZ jest ważna 12 miesięcy. W każdej chwili bez problemu czy jakichkolwiek opłat można ją przedłużyć. 
  • Każdego roku przybywa użytkowników karty. W minionym roku Polacy korzystali z niej najczęściej w Niemczech.
  • Karta gwarantuje nam, że w kraju, do którego się wybieramy, otrzymamy bezpłatnie te same świadczenie, co jego obywatel. Podobnie jak on, za niektóre zapłacimy.

Ważność dokumentu to 12 miesięcy. Dla osób pobierających świadczenia emerytalne okres ten wynosi 5 lat. Karta wydawana jest bezpłatnie przez oddziały wojewódzkie NFZ. Otrzymuje ją każdy członek rodziny - osobno rodzic, osobno dziecko; jest ważna sześć miesięcy. W przypadku braku karty EKUZ każda osoba przebywająca w innym państwie członkowskim UE i EFTA traktowana jest jako pacjent prywatny i zobowiązana do pokrycia kosztów leczenia.

Kiedy wyrobić kartę EKUZ?

- Systemy opieki zdrowotnej w poszczególnych państwach członkowskich różnią się i na przykład za coś, za co u nas pacjent nie płaci, przebywając w innym kraju, będzie musiał zapłacić. I odwrotnie. Wszędzie, i o tym warto pamiętać, zapłacimy za koszty transportu medycznego i tu warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Zasada jest natomiast taka, że w danym kraju jesteśmy traktowani jak jego obywatel – wyjaśni Paweł Kalinowski z mazowieckiego oddziału NFZ.

Karty można wyrobić zwykle "od ręki". Sprawa nieco się komplikuje przed sezonami urlopowymi. Ale jak zapewniają urzędnicy, i tu nie jest najgorzej.

- Największe zainteresowanie kartami odnotowujemy od maja do lipca, sierpnia. Na te miesiące zwiększamy obsługę i podwajamy liczbę okienek, by jak najsprawniej wydawać karty – mówi Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy mazowieckiego NFZ.

W tej chwili, jeśli nie wybieramy się na majówkę poza granice kraju, lepiej się wstrzymać i przyjść po majówce, bo wtedy wydawanie karty po prostu przebiegnie sprawniej. 

Jak pokazuje doświadczenie, EKUZ przydaje się w różnych sytuacjach.

- To nie musi być wypadek. Znam historię, że kobieta podczas wakacji we Włoszech zakrztusiła się w trakcie posiłku ością i niezbędna okazała się pomoc medyczna. Otrzymała ją za darmo, gdyż miała EKUZ – mówi Kalinowski.

Popularność karty EKUZ stale rośnie. W ubiegłym roku NFZ wydał blisko 3,9 mln kart EKUZ. To prawie 30 proc. więcej niż w roku 2016 i o 750 tys. więcej niż w 2015. Im bliżej wakacji, tym więcej chętnych, by ją posiadać.

Każdy, kto stara się o kartę EKUZ i jest zgłoszony do ubezpieczenia rodzica jako uczeń lub student, musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta.

EKUZ nie tylko w siedzibie NFZ

Pasażerowie wybierający się na majówkę z Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice znów
będą mogli odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego tuż przed odlotem. 

W ubiegłym roku podczas trzydniowego dyżuru pracownicy Śląskiego OW NFZ wydali Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego ponad 700 podróżującym. Dla pasażerów była to okazja do uzupełnienia bagażu o ten niezwykle ważny ze zdrowotnego punktu widzenia dokument.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.