PARTNER PORTALU
 • BGK

Polacy wolą się leczyć za granicą. Wybierają Czechy

 • PAP/AT    19 grudnia 2017 - 09:58
Polacy wolą się leczyć za granicą. Wybierają Czechy
W Czechach na zabieg oczeka się bardzo krótko, bo kilka tygodni. W Polsce terminy idą w lata (fot.shutterstock)

Polacy coraz częściej korzystają z usług lekarzy w Czechach. Nie chcą czekać w kolejkach do lekarzy w kraju. Najwięcej pacjentów przyjeżdża z województw przygranicznych - opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, zdarzają się też chętni z zachodniopomorskiego.
• Coraz więcej pacjentów z Polski korzysta z usług lekarzy w Czechach.

• Dotąd najczęściej przyjeżdżali leczyć zaćmę i stawy.

• Teraz z refundowanych przez NFZ zabiegów stomatologicznych u południowego sąsiada zaczęły korzystać także osoby niepełnosprawne, potrzebujące leczenia w narkozie.

Do tej pory z możliwości korzystania z usług czeskich placówek korzystali głównie Polacy, którzy chcieli zoperować zaćmę lub stawy, nie czekając w kolejkach na zabieg w polskich szpitalach.

Klinika w Ostrawie zaczęła przyjmować polskich pacjentów z niepełnosprawnościami, którzy chcą leczyć zęby, korzystając z możliwości refundacji tych zabiegów przez NFZ. Przyczyną, podobnie jak w przypadku wizyt u okulistów i ortopedów, są długie terminy oczekiwania na zabiegi w Polsce.

Tomasz Pietrzak, reprezentujący klinikę w Ostrawie, poinformował, że najwięcej pacjentów przyjeżdża do Czech z województw przygranicznych - opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, zdarzają się też chętni z zachodniopomorskiego.

"Powód jest prosty. W Czechach na zabieg operacji zaćmy czeka się bardzo krótko, bo kilka tygodni, a Polaków przyjmuje już kilkadziesiąt gabinetów okulistycznych. W Polsce terminy idą w lata. Podobnie jest w leczeniu stomatologicznym osób niepełnosprawnych. Tego typu placówek w woj. śląskim jest dosłownie kilka, więc nic dziwnego, że chorzy szukają jakiejś alternatywy" - uważa Pietrzak.

Czytaj też: Gdzie warto się leczyć? Oto najlepsze szpitale w Polsce 2017

Głównymi klientami dentystów w Czechach są podopieczni placówek opiekuńczych oraz Zakładów Pracy Chronionej. Do tej pory z możliwości leczenia zębów za południowa granicą skorzystało około pięciuset pacjentów w Polski. Blisko 90 proc. z nich to klienci Domów Pomocy Społecznej i ZPC.

"Zdarzają się przypadki, kiedy leczeniem obejmujemy wszystkich podopiecznych z jednego domu. To spore grupy, liczące sobie od 20 do 60 osób, które przyjmowane są turami przez kilka dni. Kierowane są do nas także pojedyncze osoby lub niewielkie grupy niepełnosprawnych, wymagające pilnej pomocy stomatologicznej np. ze względu na ból zęba. Te ostatnie liczą od 5 do 10 osób. Wśród tych pacjentów spore grono stanowią osoby, które pomocy nie znalazły w Polsce np. ze względu na długą kolejkę do dentysty czy brak gabinetu z narkozą" - przyznaje lek. stom. Piotr Borowski z kliniki w Ostrawie, pierwszego ośrodka w Czechach leczącego wyłącznie Polaków z niepełnosprawnością.

"Przyjmujemy wyłącznie pełnoletnich pacjentów z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym, z każdym typem niepełnosprawności. To grupa, która ma największy problem, aby dostać się do dentysty w Polsce, mimo iż prawo gwarantuje jej bezpłatne leczenie. Brak jednak gabinetów leczących w narkozie sprawia, że takie osoby praktycznie są wykluczane przez system z dostępu do leczenia. W Czechach narkoza jest standardem. Bez niej niemożliwe jest wykonanie leczenia np. u pacjenta ze spastycznością mięśni, padaczką, tikami nerwowymi, u osoby zdezorientowanej, z dentofobią czy licznymi chorobami przewlekłymi" - wyjaśnia dr Borowski.×
KOMENTARZE (3)

 • basia, 2017-12-28 10:23:53

  Pani Marzeno tu nie chodzi o profesjonalizm ale o dostępność i pieniądze, prywatnie za kasę w Polsce jest ok z dentystą gorzej już na NFZ mam 5letniego wnuczka ktory jest niepełnosprawny i niestety aby skorzystać z usług dentysty musieliśmy w Rybniku wydać 1600zł na leczenie pod narkozą ponieważ na ...NFZ nie było szans w Polsce ( nie wiedziałam o gabinecie w Ostrawie), w Czechach leczenie pod narkozą nic by nas nie kosztowało ponieważ wszystkie procedury z polskim NFZ załatwiają czesi i dlatego na następną wizytę jedziemy do Czech  rozwiń
 • Zdziwiona, 2017-12-26 10:09:04

  Do Marzena: prywatnie mozna dostac sie wszedzie, trzeba miec KASĘ, tam sie jedzie na NFZ gdzie sa terminy bardzo krotkie, jakby Pani nie rozumiala
 • Marzena, 2017-12-21 12:58:41

  Tutaj chyba nie ma reguły. My w regionie także mamy doskonałe ośrodki zdrowia. Przykładowa moja ciocia z Niemiec korzysta z gabinetu dentystycznego Stomatologia Pałyga w Sosnowcu. Czasem zdarza się, że przyjeżdża do Polski specjalnie do dentysty. Uważam, że nasi dentyści są naprawdę bardzo profesjon...alni.  rozwiń