PARTNER PORTALU
  • BGK

Połączą Uniwersytecki Szpital Kliniczny z placówką w Trzebnicy

  • PAP    11 czerwca 2015 - 17:41

Konsolidacja dwóch szpitali na Dolnym Śląsku. List intencyjny podpisany w czwartek (11 czerwca) zakłada, że jeszcze w tym roku zostanie połączony Uniwersytecki Szpital Kliniczny z powiatową placówką w Trzebnicy.
List intencyjny pomiędzy Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, właściciela Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, a Starostwem Powiatowym w Trzebnicy, które jest właścicielem Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, podpisali rektor uczelni Marek Ziętek i starosta trzebnicki Waldemar Wysocki.

Konsolidacja rozwiąże problemy finansowe trzebnickiego szpitala

Zdaniem dyrektora USK Piotra Pobrotyna, w ciągu trzech miesięcy uzgodnione zostaną warunki konsolidacji placówek i o przyszłoroczny kontrakt z NFZ "placówki wystąpią już jako jeden podmiot pod wspólnym NIP".

"Trudna sytuacja finansowa trzebnickiego szpitala, który ma około 30 mln zł długu, jest do rozwiązania szybciej niż to się może wydawać, bo mamy różne sposoby i instrumenty do wykorzystania, by naprawić finanse. Przypomnę, że USK miał dług rzędu 180 mln zł i poradziliśmy sobie z tym problemem, a teraz od kilku lat nasza placówka generuje dodatni bilans" - mówił Pobrotyn.

Co zyskają pacjenci i łączone placówki?

Podkreślił, że kwestie finansowe nie determinują planowanej konsolidacji, a na pierwszym planie są korzyści, które zarówno dla uczelni jak i szpitala powiatowego - a tym samym pacjentów - wynikną z faktu połączenia. Zdaniem dyrektora USK, chodzi o potencjał naukowy, medyczny i organizacyjny, który będzie efektem konsolidacji.

"Zależy nam na bardziej racjonalnym i skutecznym wykorzystaniu możliwości organizacyjnych i finansowych zarówno Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy jak i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Obie palcówki mają przede wszystkim znakomitą lekarską kadrę, która współpracuje już od wielu lat" - dodał Pobrotyn.

Rektor uczelni Marek Ziętek poinformował, że formuła połączenia nie została jeszcze rozstrzygnięta. "To może być np. stowarzyszenie placówek lub utworzenie w Trzebnicy oddziału szpitala uczelnianego" - wskazał Ziętek.

Burmistrz Trzebnicy Marek Długozima podkreślił, że porozumienie samorządu z uczelnią może zaowocować nie tylko rozwojem naukowym i medycznym obu placówek, ale również poprawą opieki zdrowotnej dla mieszkańców.

"Dla nas trzebniczan to niezwykle istotne, że połączymy się z placówką publiczną, która ma ogromny dorobek naukowo-medyczny i możliwości rozwoju. W poprzedniej kadencji powiatowi radni podjęli uchwałę o komercjalizacji szpitala, ale do niej nie doszło. Ten list intencyjny wydaje się być bardziej bezpiecznym krokiem we właściwym kierunku" - mówił Długozima.

Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy w światowej czołówce

Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy dysponuje jedenastoma oddziałami. Dzięki realizacji unikatowych świadczeń medycznych z zakresu replantacji kończyn i chirurgii ręki oraz chirurgii kręgosłupa swoją renomą wykracza daleko poza granice Polski. Rocznie z opieki medycznej w szpitalu korzysta kilkanaście tysięcy pacjentów.

Ośrodek trzebnicki jest liderem rangi światowej i jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym wykonuje się zabiegi transplantacji ręki. Pierwszy taki zabieg został wykonany przez zespół działający pod kierownictwem prof. Jerzego Jabłeckiego w 2006 r. Wcześniej pionierem transplantologii w tej placówce był prof. Ryszard Kocięba.

USK we Wrocławiu jest największym i najnowocześniejszym szpitalem na Dolnym Śląsku, jedynym posiadającym 23 kliniki. W niektórych dziedzinach jest liderem na skalę ogólnopolską.

Naukowcy z USK jako pierwsi na świecie zregenerowali w tym roku przecięty rdzeń kręgowy. Prowadzą także badania nad wczesnym wykrywaniem choroby Alzheimera oraz wiele innych projektów, współpracując z ośrodkami w Polsce i na świecie. USK zatrudnia ponad 2700 lekarzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.