PARTNER PORTALU
  • BGK

Połączenie chorzowskich szpitali wciąż niepewne

  • PAP/EM    24 lutego 2017 - 16:44
Połączenie chorzowskich szpitali wciąż niepewne
Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii (fot.facebook.com)

Sprawa planowanej fuzji Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii z Zespołem Szpitali Miejskich w Chorzowie będzie w poniedziałek (27 lutego) tematem obrad prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. W piątek w szpitalu pediatrycznym rozpoczął się protest NSZZ "S".
Wniosek o włączenie tematu połączenia chorzowskich szpitali do porządku obrad prezydium WRDS został zgłoszony przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka. Zaproszenia na posiedzenie prezydium rady zostały skierowane do prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta Chorzowa, dyrektorów i reprezentantów związków zawodowych z obu placówek, a także przedstawicieli Społecznego Komitetu Ratowania Pediatrii w Chorzowie.

"Na razie ograniczamy akcję protestacyjną do oflagowania placówki i informowania pacjentów o sytuacji, którą uważamy za niepokojącą. Nie chcemy zaostrzać sytuacji do poniedziałku, kiedy sprawą ma się zająć Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Mamy nadzieję na merytoryczną rozmowę" - powiedziała w piątek Katarzyna Kubica ze szpitalnej "Solidarności".

Z nadzieją na spotkanie z prezydium WRDS uda się też dr Magdalena Dudzińska ze Społecznego Komitetu Ratowania Chorzowskiej Pediatrii. "Na wchłonięciu naszego szpitala przez Zespół Szpitali Miejskich ucierpią nasi pacjenci - dzieci. Zupełnie inaczej gospodaruje się w placówce, gdzie dzieci są jedynymi pacjentami, a inaczej - kiedy oddziały pediatryczne są jednymi z wielu. Obawiamy się, że potrzeby dzieci mogą się znaleźć na dalszym planie, a intencją ustawodawcy jest, naszym zdaniem, wyodrębnienie i ochrona pionu pediatrycznego służby zdrowia" - powiedziała.

Czytaj też: Chorzów: Dwa szpitale połączą się w jeden

Zdaniem obu pań, władze Chorzowa wykazują w tej sprawie "niezrozumiały i niepokojący pośpiech". "Być może ustawa o sieci szpitali to tylko pretekst, bo wcześniej już były próby połączenia nas ze szpitalami miejskimi" - przypuszcza dr Dudzińska.

2 lutego Rada Miasta Chorzowa zdecydowała o połączeniu dwóch szpitali - Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego z Zespołem Szpitali Miejskich. Fuzja ma nastąpić do końca tego półrocza.

Według związkowców i Społecznego Komitetu Ratowania Chorzowskiej Pediatrii, uchwała rady miasta została przyjęta z naruszeniem przepisów o konsultacjach społecznych.

Czytaj też: Śląskie: WRDS apeluje do władz Chorzowa o wstrzymanie połączenia dwóch szpitali

"Wojewoda nie wydał jeszcze decyzji ws. uchwały o połączeniu szpitali miejskich w Chorzowie. Jeśli w rozstrzygnięciu nadzorczym wskazane zostaną błędy formalne, to na kolejnej sesji przedstawiony zostanie poprawiony projekt uchwały" - powiedziała w piątek rzeczniczka Urzędu Miasta w Chorzowie Karolina Skórka.

Projekt ustawy o tzw. sieci szpitali został we wtorek przyjęty przez rząd.

Przygotowany przez MZ akt przewiduje, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ, natomiast pozostałe szpitale będą mogły być kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe, jak dotychczas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.