PARTNER PORTALU
  • BGK

Polaku zbadaj sobie ciśnienie

  • PAP    10 lutego 2013 - 10:09
Polaku zbadaj sobie ciśnienie

Do 25 lutego potrwa w Warszawie akcja bezpłatnych pomiarów ciśnienia krwi prowadzona w ramach kampanii "Ciśnienie na życie"; ma ona przekonać Polaków do regularnych badań, szczególnie kardiologicznych. Do tej pory w całej Polsce przebadano ponad 35 tys. osób.
W stolicy akcja trwa od 15 stycznia. Teraz jej organizatorzy namawiają warszawiaków, by zbadali swoje ciśnienie z okazji Walentynek.

"W tym dniu ciśnienie może być dużo wyższe niż zwykle. Wyjątkowo to akceptujemy pod warunkiem, że będzie to tylko jeden dzień, na przyzwoitym, bezpiecznym poziomie. Pamiętajcie, jeżeli wam naprawdę zależy na zdrowiu ukochanej osoby - oprócz dobrego gestu, uśmiechu, podarunku, zmierzcie także ciśnienie krwi" - zaapelował w komunikacie prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i opiekun merytoryczny kampanii "Ciśnienie na życie".

Warszawiacy, którzy 14 lutego wezmą udział w badaniach, będą mogli skonsultować wynik z pielęgniarką; otrzymają też upominek od organizatora.

Do udziału w akcji zachęca też burmistrz warszawskiego Targówka Grzegorz Zawistowski, który wraz małżonką podda się badaniom 12 lutego.

"Miłość można wyrazić na wiele sposobów, dlaczego więc nie pokazać jej poprzez troskę o zdrowie ukochanej osoby? Zapraszam wszystkich warszawiaków do udziału we wspólnej akcji mierzenia ciśnienia" - podkreślił Zawistowski.

W stolicy badania można wykonać do 15 lutego w sklepie Kaufland przy ulicy Mehoffera 84 oraz do 25 lutego przy Birżańskiej 1. Pomiaru można dokonać codziennie w godz. 9-20 (od poniedziałku do piątku) i 9-19 (niedziela).

Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że choroby układu naczyniowo-sercowego odpowiadają za 48 proc. zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera prawie 500 osób.

Do tej pory w ramach akcji ciśnienie mierzono w Gdańsku, Łodzi i Zakopanem. W lutym będzie prowadzona w Krakowie, następnie w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Radomiu, Szczecinie i Koszalinie.

Organizatorzy akcji chcą uświadomić, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Planują zmierzyć ciśnienie 200 tys. osób, a za każdy wykonany pomiar ciśnienia krwi Klinika Zdrowego Serca w Zabrzu dostanie od organizatora akcji złotówkę. Działania kampanii "Ciśnienie na życie" będą prowadzone do końca 2013 roku. Akcję zakończy sporządzenie raportu "Serce Polaka", w którym wykorzystane zostaną dane z pomiarów ciśnienia tętniczego Polaków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Uziemiony, 2013-02-11 10:49:32

    Wiekośc przecież ma w domu cisnieniomierz elektroniczny. dokładność pomiaru wystarczający by okreslić, czy coś złego się dzieje! Więc po co taka akcja? Chyba jakiś producenta musi się wypromować?
  • krzyciel, 2013-02-11 09:59:34

    Akcje, jak opisana w artykule, ładnie wyglądają w prasie czy w telewizji. Ale jaki mają skutek? Co powie pomiar ciśnienia osoby zaganianej w trakcie zakupów w hipermarkecie? Miejscem, w którym powinny być wykonywane badania są przychodnie. Czemu tam nie można pójść i się zbadać? Zdarza mi się czasam...i bywać u lekarza (jak każdemu) - już nie pamiętam kiedy ostatnio miałem przy tej okazji baane ciśnienie. A to powinien być standard - wchodzi pacjent, siada, lekarz mierzy mu ciśnienie i wypytuje jednocześnie o powód wizyty. W ten sposób jest największa szansa na wychwycenie osób chorych - ktoś, kto nie widzi powodu, żeby iść do lekarza, bo czuje się dobrze, raczej ma prawidłowe ciśnienie.  rozwiń