PARTNER PORTALU
  • BGK

Polsce wkrótce braknie lekarzy

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    3 kwietnia 2012 - 07:07
Polsce wkrótce braknie lekarzy

W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców mamy najmniejszą liczbę lekarzy spośród wszystkich krajów UE.
Samorząd lekarski uważa, że powstaje luka pokoleniowa i wkrótce nie będzie miał kto leczyć Polaków – informuje „Dziennik Polski”.

Samorząd wytyka resortowi zdrowia fatalne, w jego ocenie, błędy w systemie kształcenia specjalistów. Potwierdza to marcowe rozdanie rezydentur (miejsc umożliwiających zdobywanie specjalizacji) – na 2600 potrzebnych miejsc, zgłoszonych przez wszystkie województwa, ministerstwo przyznało zaledwie 444. Resort tłumaczy, że nie ma pieniędzy.

Wybitnie deficytową specjalizacją jest patomorfologia. W tej gałęzi medycyny pracuje zaledwie 450 lekarzy i większość z nich wkrótce wejdzie w wiek emerytalny. Dramatycznie brakuje geriatrów: wszystkich mamy 250, z czego czynnych zawodowo ok. 150.

Oznacza to, że 1 specjalista przypada na 300 tys. mieszkańców! W Belgii i Słowacji na tę samą liczbę potencjalnych pacjentów jest ich 2,5, w Czechach – 1,5, w Szwecji – 7,8, w Austrii – 7,4 – informuje „Dziennik Polski”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • gklewski, 2012-04-03 16:14:35

    A po co leczyć roboli, pracowników najemnych? Tu w tym bantustanie liczy się tylko właściciel firmy. Wszak spauperyzowanych najemnych robotników nie brakuje. Jeden do piachu ,drugi do maszyny!!! Przecież Tusk nie lubi POlactwa właśnie dlatego - że prości, nieokrzesani, nie umieją się wypowiedzieć ty...lko płaczą od razu! Nie to co on!!!  rozwiń
  • Danuta, 2012-04-03 09:08:18

    Jeśli rząd podniesie granicę wieku emerytalnego, to będzie potrzeba mniej lekarzy. Zamiast spędzać "dla przyjemności" /jak uważa ministra Mucha/ czas w kolejkach do lekarzy, niedoszli emeryci przed 67 rokiem życia, będą pracować. Myślę, że jest to genialne rozwiązanie !