PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska Federacja Szpitali apeluje do dyrektorów o wspólne działanie

  • MIW    21 lipca 2016 - 10:00
Polska Federacja Szpitali apeluje do dyrektorów o wspólne działanie

Oczekiwania płacowe polskiego personelu medycznego są na poziomie około dwukrotnie niższym, biorąc pod uwagę siłę nabywczą pieniądza niż personelu w zachodniej Europie. (fot. pixabay.com).

• Polska Federacja Szpitali wzywa dyrektorów szpitali do "wspólnego i aktywnego działania".
• To reakcja na możliwą konsolidację związków sektora ochrony zdrowia i zapowiadane na wrzesień akcje protestacyjne.
•  Zdaniem władz PFSz trzeba uzmysłowić społeczeństwu, że budżety polskich szpitali są niewspółmiernie niskie w stosunku do budżetów szpitali w Zachodniej Europie oraz w stosunku do oczekiwań płacowych personelu.
- Ze względu na fakt, iż oczekiwania płacowe kadry medycznej dotyczą każdego modelu własnościowego szpitali, a różne związki personelu są zdolne do podjęcia wspólnego frontu działań, to właśnie PFSz jest obecnie jedyną realną bezpośrednią reprezentacją środowiska pracodawców szpitali - informuje Federacja w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Czytaj też: Zadłużenie szpitali w Polsce: Odliczanie VAT i cesje wierzytelności rozwiążą problem?

Zdaniem prezesa PFSz, prof. Jarosława J. Fedorowskiego, po wakacjach potrzebne będą zintensyfikowane działania pracodawców szpitali w celu uzmysłowienia społeczeństwu niewspółmiernie niskich budżetów polskich szpitali w stosunku do budżetów szpitali w Zachodniej Europie oraz w stosunku do oczekiwań płacowych personelu.

- Należy po raz kolejny mocno podkreślić, że dyrektorzy polskich szpitali dysponują około 6-10-krotnie niższymi środkami finansowymi niż ich koledzy na Zachodzie. Tymczasem obecne oczekiwania płacowe polskiego personelu medycznego są na poziomie około dwukrotnie niższym, biorąc pod uwagę siłę nabywczą pieniądza, niż aktualne płace kadry medycznej na Zachodzie. PFSz obawia się zapaści finansowej szpitali - i w tym kontekście oraz w temacie konieczności zwiększenia, opłacalnych przecież, nakładów na ochronę zdrowia - ma podobne poglądy, jak nasza kadra medyczna.- czytamy w komunikacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.