PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska służba zdrowia nie wystarczająca? Polacy wolą się leczyć za granicą

  • PAP/AT    17 listopada 2016 - 07:22
Polska służba zdrowia nie wystarczająca? Polacy wolą się leczyć za granicą
Polski budżet przeznaczony na refundowanie kosztów zagranicznego leczenia należy do najwyższych (fot.pixabay.com)

Polacy znaleźli się w pierwszej szóstce krajów, których mieszkańcy są zainteresowani leczeniem za granicą. Wysoka jest też liczba wyjazdów: 4,8 tys. chorych z Polski kurowało się za granicą i chciało zwrotu kosztów od NFZ.
"Nikt w Unii nie wysłał tylu pytań dotyczących możliwości wyjazdu za zdrowiem za granicę, co Polacy. Do NFZ trafiło łącznie 32 tys. podań, podczas gdy średnie zainteresowanie w reszcie państw UE objętych dyrektywą transgraniczną liczone było w setkach, a nie tysiącach" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Budżet przeznaczony na refundowanie kosztów zagranicznego leczenia należy do najwyższych. "Polscy pacjenci wykorzystali w 2015 r. ok. 9 mln zł (2 mln euro). Dla porównania Hiszpanie wydali w 2015 r. na ten cel niecałe 4 tys. euro, Czesi 42 tys. euro, a Duńczycy 1,2 mln euro" - zauważa dziennik.

Czytaj też: PSL: PiS przerzuca koszty służby zdrowia na samorządy

Koszty są refundowane w związku z obowiązywaniem od 2 lat dyrektywy unijnej, w myśl której chory może pojechać na leczenie w dowolne miejsce w UE, a ubezpieczyciel płaci za nie tyle, ile wydałby na leczenie u siebie.

Zainteresowanie Polaków leczeniem poza granicami kraju wynika z "mizerii opieki zdrowotnej w Polsce" - twierdzi prawniczka Natalia Łojko. "Gdy nie było pieniędzy pacjent musiał czekać na NFZ. W ramach dyrektywy może otrzymać pomoc od razu" - przypomina "DGP".

Ale wynika to również z dobrej infrastruktury konsultacyjnej w Polsce dla zainteresowanych wyjazdem - co spotkało się z uznaniem Komisji Europejskiej. Zostało to odnotowane w raporcie podsumowującym 2 lata zobowiązania dyrektywy transgranicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • obs1248, 2016-11-17 10:28:07

    SŁUŻBA - to brzmi jak dowcip. Żeby przywrócić szacunek temu zawodowi to należy zweryfikować całą kadrę(głównie uczelni medycznych) t.zw.służby podobnie jak UB ale do II-giego pokolenia włącznie.