PARTNER PORTALU
  • BGK

Polsko-niemiecka klinika

  • PAP    28 lutego 2011 - 20:15
Polsko-niemiecka klinika

Zielonogórski szpital zawarł umowę z Kliniką Helios z Bad Saarow (Niemcy). Specjaliści z obu krajów będą zajmować się m.in. nadzorowaniem jakości leczenia w opiece onkologicznej, a w Zielonej Górze ma powstać polsko-niemiecki ośrodek monitorowania chorób nowotworowych.
Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka zarządu woj. lubuskiego Mirosława Dulat, to pierwszy w Polsce tego rodzaju transgraniczny program naukowo-badawczy.

Szefem medycznym powołanej do życia placówki będzie dr Edyta Wolny-Rokicka z Lubuskiego Ośrodka Onkologii. W radzie naukowej zasiądzie prof. Andrzej Roszak z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Lubuskie Centrum Monitorowania Chorób Nowotworowych zostanie utworzone w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) Brandenburgia 2007-2013. Partnerami projektu są Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze i Tumorzentrum Land Brandenburg. Całkowita wartość projektu to 1,95 mln euro.

W 1994 r. Brandenburgia wprowadziła jako pierwszy kraj związkowy RFN kliniczny rejestr raka, który obejmował teren tego kraju związkowego. Podmiotem odpowiedzialnym za ten rejestr są centra i placówki onkologiczne landu zorganizowane w stowarzyszeniu "Tumorzentrum Land Brandenburg e. V.".

W pierwszym etapie programu w woj. lubuskim powstać ma kliniczny rejestr raka, podobny do tego w Brandenburgii. Później mają zostać zestawiane anonimowe dane z uczestniczących regionów, by wypracować optymalne opcje leczenia i opieki nad chorymi na nowotwory.

Lubuski Ośrodek Onkologii Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze w ciągu ostatnich dziesięciu lat powiększył się o 25 łóżek. Blisko 2,5 tys. osób leczyło się w ub. roku na jego oddziale onkologii ogólnej, a ponad 4 tys. pacjentów korzystało z opieki ambulatoryjnej. Liczba wykonywanych tam zabiegów radioterapii od roku 2000 do teraz wzrosła dziesięciokrotnie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.