PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorska strefa partnerem dla innowacji w medycynie i biotechnologii

  • PAP    25 czerwca 2015 - 16:23

Wspieranie rozwoju i komercjalizacji projektów badawczych z biotechnologii, medycyny i profilaktyki zdrowia jest celem powołanego w Gdańsku partnerstwa dla innowacji, Gdansk Life Sciences Center. Utworzyły go Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Polpharma.
Partnerstwo "Gdansk Life Sciences Center" zainaugurowało działalność w czwartek w Gdańsku w czasie konferencji pt. "Droga od innowacji do komercjalizacji - Horyzont 2020" w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Intencją partnerów przedsięwzięcia czyli Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i firmy Polpharma jest rozwój projektów badawczych przeznaczonych do komercjalizacji przez polskie przedsiębiorstwa, w oparciu o partnerstwa rozwojowe z ośrodkami naukowymi w Polsce i na świecie.

Podano, że "Gdansk Life Sciences Centre" ma doradzać i pomagać autorom innowacyjnych pomysłów (z uczelni i instytutów badawczych) w pozyskiwaniu partnerów oraz źródeł finansowania. Polpharma ma bezpłatnie udostępniać też swoje laboratoria, w których możliwe będzie realizowanie pomysłu.

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i główna inicjatorka przedsięwzięcia, Teresa Kamińska zapewniła, że celem powołania Centrum jest pomoc w rozwoju jak największej liczby projektów, które będą mogły stać się "realnym biznesem".

"Wykorzystanie istniejącego potencjału naukowego i biznesowego regionu oraz możliwości finansowych i merytorycznych oferowanych np. przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wydaje się być gwarantem sukcesu tego przedsięwzięcia" - dodała.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharma SA., Jerzy Starak nie ma wątpliwości, że "biznes i nauka powinny wspólnie dążyć do zamiany innowacyjnych pomysłów w konkretne rozwiązania, które mogą być wprowadzone na rynek".

"Jako lider polskiego rynku farmaceutycznego działający w sektorze biotechnologii, chcemy dzielić się naszym doświadczeniem oraz możliwościami naszych laboratoriów, wspomagając wdrożenie projektów, przynoszących realną korzyść społeczeństwu" - dodał. Jest przekonany, że zawiązane partnerstwo przyczyni się do podniesienia innowacyjności regionu Pomorza i całej polskiej gospodarki .

Podano, że Centrum jest otwarte na pomysłodawców z uczelni i instytutów badawczych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza. Poinformowano, że w najbliższym czasie na stronie internetowej Gdańskiego Parku Naukowo- Technologicznego ma być ogłoszony pierwszy nabór wniosków. Proces weryfikacji projektów będzie prowadzony przez Radę Naukowo-Biznesową, do której powołano naukowców i przedstawicieli biznesu.

Partnerzy zapowiedzieli podjęcie współpracy m.in. z Fundacją na rzecz nauki Polskiej (FNP) czy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Jej celem jest przyśpieszanie rozwoju gospodarczego północnej Polski oraz rozwoju i wykorzystania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych w gospodarce.

PSSE jest właścicielem Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego im. Prof. Hilarego Koprowskiego (GPNT) oraz Bałtyckiego Portu Nowych Technologii (BPNT), które propagują rozwój przedsiębiorstw, szczególnie z obszaru Pomorza, w zakresie działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej we współpracy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi.

Polpharma to lider polskiego rynku farmaceutycznego o wysokich kompetencjach w dziedzinie komercjalizacji produktów na poziomie krajowym i międzynarodowym. Plasuje się w pierwszej 20 największych generycznych firm farmaceutycznych na świecie. W skład Grupy Polpharma wchodzi siedem zakładów produkcyjnych w Polsce i za granicą oraz 6 ośrodków badań i rozwoju. W celu rozwoju leków biologicznych firma stworzyła najnowocześniejsze w Polsce centrum biotechnologii w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.