PARTNER PORTALU
 • BGK

Pomorskie: karetki pogotowia mają szybciej docierać z pomocą

 • PAP/AH    6 listopada 2017 - 18:01
Pomorskie: karetki pogotowia mają szybciej docierać z pomocą
pomorskie.eu

Skrócenie czasu dojazdu karetki pogotowia do osoby potrzebującej pomocy to główny cel koncentracji dyspozytorni medycznych w regionie – w woj. pomorskim zamiast 20 dotychczasowych dyspozytorni działają tylko dwie, w Gdańsku i w Słupsku.
• Wprowadzenie skoncentrowanych dyspozytorni medycznych uelastycznia zarządzanie ruchem Zespołów Ratownictwa Medycznego.

• W ramach gdańskiej dyspozytorni dziesięciu dyspozytorów medycznych całodobowo obsługuje teren, na którym na stałe zameldowanych jest ponad 1,8 mln mieszkańców.

• Dyspozytornia w Słupsku obsługuje pięć powiatów.

W poniedziałek została otwarta skoncentrowana dyspozytornia medyczna w Gdańsku, która obsługuje 15 powiatów i znajduje się w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Beniowskiego. Dyspozytornia w Słupsku obsługuje pięć powiatów i działa w Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Paderewskiego. Obie działają w oparciu o jednolity w skali kraju System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.

W ramach gdańskiej dyspozytorni dziesięciu dyspozytorów medycznych całodobowo obsługuje teren, na którym na stałe zameldowanych jest ponad 1,8 mln mieszkańców. W sezonie turystycznym liczba osób na tym terenie wzrasta średnio o około 600 tysięcy. Dyspozytornia w Gdańsku dysponuje 64 zespołami ratownictwa medycznego, pięcioma motocyklami ratowniczymi, łodzią ratunkową i śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przez całą dobę dyspozytorzy medyczni odbierają ponad 800 połączeń telefonicznych, z czego ponad 500 jest zakończonych zadysponowaniem zespołu ratownictwa medycznego.

- Dyspozytor ma cały czas podgląd na zespoły, którymi dysponuje i widzi, które są już zadysponowane, które są wolne i w każdej chwili może zadysponować najbliższy wolny zespół - tłumaczyła dyrektor gdańskiej stacji pogotowia ratunkowego Mariola Kubiak. Wyjaśniła, że efektem utworzenia centralnej dyspozytorni jest przede wszystkim "integralność i szybkość, sprawność działań służb ratowniczych: zespołów ratownictwa medycznego, straży pożarnej i policji". - W przypadku dużych zdarzeń łatwiej jest zarządzać akcją ratowniczą - dodała.

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich nie ma wątpliwości, że wprowadzenie skoncentrowanych dyspozytorni medycznych uelastycznia zarządzanie ruchem Zespołów Ratownictwa Medycznego.

- Przede wszystkim skraca czas dojazdu karetki do osoby potrzebującej pomocy - podkreślił. - Ten system pozwala na zintegrowanie zarządzania nie tylko w skali województwa, ale też w skali całego kraju - dodał.

Wcześniej w każdym rejonie operacyjnym zespołów ratownictwa medycznego funkcjonowała jedna dyspozytornia medyczna. Dysponowała wyłącznie swoimi zespołami (od 3 do 12 ambulansów w zależności od wielkości rejonu). Gdy wszystkie były zajęte, dyspozytor nie miał możliwości wykorzystania wolnego ambulansu z innego rejonu operacyjnego. Mógł o wolną karetkę poprosić, ale to wydłużało cały proces. Obecnie skoncentrowane dyspozytornie medyczne dysponujące zwiększoną liczbą zespołów ratownictwa mogą wysyłać do zdarzenia zespół najbliższy miejscu zdarzenia.

Dyspozytornia w Gdańsku obsługuje wcześniejsze rejony operacyjne, m.in. w Sopocie, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Wejherowie, Malborku, Tczewie, Kościerzynie, Kartuzach, Kwidzynie, Sztumie, Pucku i Starogardzie Gdańskim.

Dyspozytornia medyczna w Słupsku obsługuje teren obsługiwany wcześniej przez dyspozytornie w Bytowie, Człuchowie, Chojnicach i Lęborku. Trzy stanowiska dyspozytorów medycznych dysponują 23 zespołami ratownictwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.