PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: karetki pogotowia mają szybciej docierać z pomocą

  • PAP/AH    6 listopada 2017 - 18:01
Pomorskie: karetki pogotowia mają szybciej docierać z pomocą
pomorskie.eu

Skrócenie czasu dojazdu karetki pogotowia do osoby potrzebującej pomocy to główny cel koncentracji dyspozytorni medycznych w regionie – w woj. pomorskim zamiast 20 dotychczasowych dyspozytorni działają tylko dwie, w Gdańsku i w Słupsku.
• Wprowadzenie skoncentrowanych dyspozytorni medycznych uelastycznia zarządzanie ruchem Zespołów Ratownictwa Medycznego.

• W ramach gdańskiej dyspozytorni dziesięciu dyspozytorów medycznych całodobowo obsługuje teren, na którym na stałe zameldowanych jest ponad 1,8 mln mieszkańców.

• Dyspozytornia w Słupsku obsługuje pięć powiatów.

W poniedziałek została otwarta skoncentrowana dyspozytornia medyczna w Gdańsku, która obsługuje 15 powiatów i znajduje się w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Beniowskiego. Dyspozytornia w Słupsku obsługuje pięć powiatów i działa w Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Paderewskiego. Obie działają w oparciu o jednolity w skali kraju System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.

W ramach gdańskiej dyspozytorni dziesięciu dyspozytorów medycznych całodobowo obsługuje teren, na którym na stałe zameldowanych jest ponad 1,8 mln mieszkańców. W sezonie turystycznym liczba osób na tym terenie wzrasta średnio o około 600 tysięcy. Dyspozytornia w Gdańsku dysponuje 64 zespołami ratownictwa medycznego, pięcioma motocyklami ratowniczymi, łodzią ratunkową i śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przez całą dobę dyspozytorzy medyczni odbierają ponad 800 połączeń telefonicznych, z czego ponad 500 jest zakończonych zadysponowaniem zespołu ratownictwa medycznego.

- Dyspozytor ma cały czas podgląd na zespoły, którymi dysponuje i widzi, które są już zadysponowane, które są wolne i w każdej chwili może zadysponować najbliższy wolny zespół - tłumaczyła dyrektor gdańskiej stacji pogotowia ratunkowego Mariola Kubiak. Wyjaśniła, że efektem utworzenia centralnej dyspozytorni jest przede wszystkim "integralność i szybkość, sprawność działań służb ratowniczych: zespołów ratownictwa medycznego, straży pożarnej i policji". - W przypadku dużych zdarzeń łatwiej jest zarządzać akcją ratowniczą - dodała.

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich nie ma wątpliwości, że wprowadzenie skoncentrowanych dyspozytorni medycznych uelastycznia zarządzanie ruchem Zespołów Ratownictwa Medycznego.

- Przede wszystkim skraca czas dojazdu karetki do osoby potrzebującej pomocy - podkreślił. - Ten system pozwala na zintegrowanie zarządzania nie tylko w skali województwa, ale też w skali całego kraju - dodał.

Wcześniej w każdym rejonie operacyjnym zespołów ratownictwa medycznego funkcjonowała jedna dyspozytornia medyczna. Dysponowała wyłącznie swoimi zespołami (od 3 do 12 ambulansów w zależności od wielkości rejonu). Gdy wszystkie były zajęte, dyspozytor nie miał możliwości wykorzystania wolnego ambulansu z innego rejonu operacyjnego. Mógł o wolną karetkę poprosić, ale to wydłużało cały proces. Obecnie skoncentrowane dyspozytornie medyczne dysponujące zwiększoną liczbą zespołów ratownictwa mogą wysyłać do zdarzenia zespół najbliższy miejscu zdarzenia.

Dyspozytornia w Gdańsku obsługuje wcześniejsze rejony operacyjne, m.in. w Sopocie, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Wejherowie, Malborku, Tczewie, Kościerzynie, Kartuzach, Kwidzynie, Sztumie, Pucku i Starogardzie Gdańskim.

Dyspozytornia medyczna w Słupsku obsługuje teren obsługiwany wcześniej przez dyspozytornie w Bytowie, Człuchowie, Chojnicach i Lęborku. Trzy stanowiska dyspozytorów medycznych dysponują 23 zespołami ratownictwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.