PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: Kobiety zbyt rzadko korzystają z programów profilaktycznych. Dlaczego?

  • Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza    14 kwietnia 2017 - 20:07
Pomorskie: Kobiety zbyt rzadko korzystają z programów profilaktycznych. Dlaczego?

Na stronie internetowej NFZ publikowany jest kalendarz miejsc i terminów badań wykonywanych w mammobusach (fot.pixabay)

W ubiegłym roku bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktycznego na Pomorzu zdecydowała się mniej niż co czwarta kobieta spełniająca kryteria, w przypadku cytologii - co piętnasta
W ubiegłym roku w ramach programu profilaktycznego wykonano na Pomorzu 69 387 bezpłatnych mammografii. Podczas gdy kryteria spełniało 310 055 kobiet (czyli miały 50-69 lat).

Jeszcze gorsza jest zgłaszalność przypadku profilaktyki raka szyjki macicy. W ubiegłym roku na Pomorzu wykonano 37,5 tys. cytologii. A uprawnionych było 588 448 pań (program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat) - podaje, opierając się na danych NFZ, "Gazeta Wyborcza".

Jak mówi dziennikowi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ, na stronie internetowej NFZ publikowany jest kalendarz miejsc i terminów badań wykonywanych w mammobusach. Lokalne media również zamieszczają informacje o możliwości korzystania z takich badań. Nie ma to jednak znaczącego wpływu na frekwencję, która przez lata utrzymuje się na podobnym poziomie.

Aurelia Kurczyńska, psycholog z Kliniki INVICTA uważa, że u części kobiet niechęć do wykonania badań profilaktycznych może wynikać z obawy przed diagnozą. - Lęk przed potencjalną chorobą jest tak duży, że kobiety nie chcą kontrolować stanu swojego zdrowia, nie chcą wiedzieć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.