PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: Kobiety zbyt rzadko korzystają z programów profilaktycznych. Dlaczego?

  • Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza    14 kwietnia 2017 - 20:07
Pomorskie: Kobiety zbyt rzadko korzystają z programów profilaktycznych. Dlaczego?
Na stronie internetowej NFZ publikowany jest kalendarz miejsc i terminów badań wykonywanych w mammobusach (fot.pixabay)

W ubiegłym roku bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktycznego na Pomorzu zdecydowała się mniej niż co czwarta kobieta spełniająca kryteria, w przypadku cytologii - co piętnasta
W ubiegłym roku w ramach programu profilaktycznego wykonano na Pomorzu 69 387 bezpłatnych mammografii. Podczas gdy kryteria spełniało 310 055 kobiet (czyli miały 50-69 lat).

Jeszcze gorsza jest zgłaszalność przypadku profilaktyki raka szyjki macicy. W ubiegłym roku na Pomorzu wykonano 37,5 tys. cytologii. A uprawnionych było 588 448 pań (program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat) - podaje, opierając się na danych NFZ, "Gazeta Wyborcza".

Jak mówi dziennikowi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ, na stronie internetowej NFZ publikowany jest kalendarz miejsc i terminów badań wykonywanych w mammobusach. Lokalne media również zamieszczają informacje o możliwości korzystania z takich badań. Nie ma to jednak znaczącego wpływu na frekwencję, która przez lata utrzymuje się na podobnym poziomie.

Aurelia Kurczyńska, psycholog z Kliniki INVICTA uważa, że u części kobiet niechęć do wykonania badań profilaktycznych może wynikać z obawy przed diagnozą. - Lęk przed potencjalną chorobą jest tak duży, że kobiety nie chcą kontrolować stanu swojego zdrowia, nie chcą wiedzieć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.