PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie szpitale dostały spory zastrzyk gotówki. 365 mln zł na inwestycje

  • PAP/KDS    14 lipca 2017 - 10:42
Pomorskie szpitale dostały spory zastrzyk gotówki. 365 mln zł na inwestycje
Zarząd województwa pomorskiego przeznaczył 365 mln zł - z czego 228 mln zł to środki z UE na inwestycje w szpitalach (fot. archiwum Grupa PTWP)

Zarząd województwa pomorskiego przeznaczył 365 mln zł - z czego 228 mln zł to środki z UE - na poprawę warunków w szpitalach i poradniach. Dzięki dotacji nowoczesne wyposażenie zyskają, m.in. poradnie i bloki operacyjne, w których będą leczone choroby cywilizacyjne - m.in. nowotwory, cukrzyca i choroby serca.
• Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał do dofinansowania projekty, które zostaną zrealizowane w szpitalach w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Starogardzie Gdańskim, Malborku, Lęborku, Chojnicach, Bytowie, Nowym Dworze Gdańskim i Kościerzynie.

• Inwestycja ma poprawić jakość i dostępność kompleksowego, wysokospecjalistycznego leczenia chorób cywilizacyjnych.

• Dzięki wsparciu zostaną uruchomione nowe poradnie, głównie diagnostyczne i leczenia chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotworów, cukrzycy, chorób układów sercowo-naczyniowego i kostno-stawowego.

Samorząd województwa pomorskiego zakłada, że dzięki rozwojowi infrastruktury poprawią się dostępność i jakość usług, dzięki czemu pacjenci będą leczeni szybciej, co z kolei zmniejszy koszty.

Członek zarządu województwa pomorskiego ds. ochrony zdrowia Paweł Orłowski przewiduje, że w niektórych placówkach prace mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku, a z pewnością wszystkie podmioty lecznicze ogłoszą przetargi. W ciągu dwóch tygodni samorząd ma podpisać z beneficjentami umowy dotyczące dofinansowania z funduszy unijnych - powiedział Orłowski. 

"Większość tych projektów ma pozwolenia na budowę, część z nich będzie realizowana w formule +zaprojektuj i wybuduj+ i do końca 2017 r. w wypadku niektórych inwestycji można spodziewać się symbolicznego wbicia łopaty" - tłumaczył. Ocenił, że główne prace będą realizowane w latach 2018-2019, a część największych inwestycji zostanie zakończona w latach 2020-2022.

Czytaj więcej: Łódzkie: Ponad 140 mln unijnego wsparcia na modernizację szpitali

Orłowski ma nadzieję, że za poprawą infrastruktury medycznej na Pomorzu "pójdzie też odpowiednie finansowanie świadczeń przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia". Zaznaczył, że projekty inwestycyjne otrzymały pozytywną opinię Komitetu Sterującego przy Ministerstwie Zdrowia oraz wg Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ). Członek zarządu województwa liczy też na to, że skoro "także płatnik wypowiedział się pozytywnie w zakresie celowości inwestycji, to w konsekwencji szpitale powinny otrzymać odpowiednie finansowanie świadczeń".

W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku (w ramach spółki Copernicus) mają powstać: jeden z najnowocześniejszych w Europie bloków operacyjnych, oddział urologiczny z salą zabiegową oraz oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Projekt przewiduje także przeszkolenie kadry medycznej m.in. w zakresie funkcjonowania infolinii onkologicznej, pomocy psychologicznej i psychoonkologicznej. Całkowity koszt prac szacowany jest na ponad 81 mln zł.

Ponad 197 mln zł mają kosztować inwestycje w szpitalach w Gdyni i Wejherowie należących do spółki Szpitale Pomorskie. W szpitalu im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni powstaną poradnie: ortopedii i traumatologii narządów ruchu, kardiologiczna, diabetologiczna, leczenia chorób naczyń, neurologii, gastroenterologii, endokrynologii i onkologii. Natomiast w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie oddział hematologiczny.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.